Zmowa w przetargach dla ZUS

0
268

CBA zatrzymało 14 urzędników i pracowników firm informatycznych w związku z podejrzeniem zmowy w przetargu na drukarki dla ZUS wartym 50 mln zł.

 

 

[aktualizacja] Prokuratura postawiła zarzuty zmowy przetargowej 14 osobom zatrzymanym przez CBA. Nie wiadomo, czy będzie zastosowany wobec nich areszt, czy też będą mogły przebywać na wolności za poręczeniem majątkowym.

Wśród zatrzymanych jest Dariusz Ś., który od listopada 2014 r. stoi na czele pionu informatycznego w Ministerstwie Finansów oraz jest pełnomocnikiem ministra finansów ds. informatyzacji. Od 2012 r. był członkiem komitetu audytu w MSW. Dariusz Ś. w 2009 r. został powołany na członka zarządu ZUS, gdzie zajmował się systemami informatycznymi. Wcześniej pełnił funkcję dyrektora departamentu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, gdzie odpowiadał m. in. za wdrożenie systemu informatycznego dotyczącego dopłat dla rolnictwa.

CBA dokonało zatrzymań w biurach ZUS, Ministerstwa Finansów, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz firmach informatycznych. Akcja objęła w sumie 14 osób.

Specyfikacja wskazywała na konkretną markę

Sprawa dotyczy zmowy w przetargu na 1,2 tys. drukarek i 2,1 tys. urządzeń wielofunkcyjnych oraz usługi utrzymania i wdrożenia systemu zarządzania drukiem. Specyfikacja miała być napisana w taki sposób, by wybór padł na urządzenia konkretnej marki – Kyocera. Zwycięska okazała się oferta firmy Teneo Systems (40,4 mln zł) po tym, jak propozycja Arcusa została odrzucona jako zaniżona cenowo. W uzasadnieniu orzeczenia KIO mowa jest o rażąco niskiej cenie. Stwierdzono też, że Arcus zrealizował dla ZUS kilkanaście umów na dostawę sprzętu drukującego i zna koszty usług serwisowych. Wybór Arcusa został zaskarżony przez Teneo Systems i Galaxy Systemy Informatyczne.

Przetarg został ogłoszony w kwietniu 2014 r., rozstrzygnięcie ZUS przedstawił w sierpniu, natomiast KIO wydało orzeczenie po zaskarżeniu wyboru we wrześniu.

Jedną ze spółek startujących w przetargu była spółka Decsoft (oferta za 45,8 mln zł) powiązana z Teneo (prezes zarządu tej firmy jest członkiem rady nadzorczej Decsoftu).

Arcus nie jest stroną postępowania

Rzecznik spółki Arcus, dystrybutora sprzętu Kyocera, oświadczył w komunikacie, że zarząd udzielił informacji CBA i podkreślił, że firma nie jest stroną w postępowaniu, ponieważ jej oferta została odrzucona.

Przed sądem okręgowym w Warszawie toczy się postępowanie z powództwa jednego z uczestników przetargu, który zaskarżył wyrok KIO – poinformował ZUS. Rozprawa ma się odbyć 10 grudnia.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych stwierdził, że jest poszkodowanym podmiotem w prowadzonej sprawie dotyczącej postępowania przetargowego mającego na celu dostarczenie drukarek oraz urządzeń wielofunkcyjnych dla ZUS. „W ocenie Zakładu działania niektórych podmiotów rynkowych naruszają interes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych”.

Przetargi dla ZUS budzą wątpliwości nie od dziś

Przypomnijmy, że przetargi na systemy informatyczne dla ZUS są pod lupą instytucji kontrolnych od dawna. W sierpniu 2014 r. NIK dopatrzyła się uchybień w realizacji przetargów na rozwiązania informatyczne dla ZUS w latach 2010-2013, o czym pisaliśmy w materiale dla portalu IT Polska News. Izba uznała, że nie zachowano zasad równego traktowania wszystkich potencjalnych dostawców. Dokumenty dotyczące sprawy przetargu trafiły do CBA.

W lutym 2014 r. reporterzy Faktów wykryli, że osoby związane z ZUS, Asseco i Urzędem Zamówień Publicznych zasiadają w radzie nadzorczej jednej z fundacji. ZUS zaprzeczył powiązaniom swoich przedstawicieli z radą nadzorczą Fundacji Fundowiczów (jednym z założycieli jest ks. Sławomir Fundowicz). Z danych zebranych przez Fakty wynikało jednak, że nie było to zgodne ze stanem prawnym, o czym pisaliśmy.