Zdefiniowana programowo platforma pamięci masowej ViPR

0
193

Firma EMC zaprezentowała technologie pozwalające na uzyskanie szybkości niezbędnej do transformacji infrastruktur informatycznych. Kluczowym elementem przyspieszający tę transformację jest zdefiniowana programowo platforma pamięci masowej ViPR, która zostanie wprowadzona na rynek pod koniec miesiąca.

System ViPR pozwala klientom zarządzać zarówno posiadaną infrastrukturą pamięci masowej (za pomocą rozwiązania ViPR Controller), jak i przechowywanymi w niej danymi (za pomocą usług ViPR Data Services). Umożliwi to im wdrażanie udoskonaleń w dziedzinie automatyzacji i stworzenie nowoczesnej architektury pamięci masowej z myślą o aplikacjach instalowanych w przyszłości.

Do pamięci masowych zgodnych z platformą ViPR należą m.in. nowe systemy uniwersalnej pamięci masowej EMC VNX oraz poprzednie modele VNX, VMAX, VPLEX, Isilon i RecoverPoint, a także macierze innych producentów, w tym pamięć masowa NetApp. ViPR zapewnia podstawę do tworzenia internetowych centrów przetwarzania danych.

Wraz z platformą pamięci masowej udostępnione zostaną usługi Object Data Services, które wyróżniają ViPR na tle innych rozwiązań na rynku. Usługi te współpracują z wieloma standardowymi interfejsami API, w tym Amazon S3, OpenStack Swift i Atmos, a przy tym umożliwiają klientom przeglądanie obiektów w formie plików, co zapewnia dostęp do przetwarzania plików bez opóźnień typowych dla współczesnych modeli obiektowej pamięci masowej. Usługi ViPR Object Data Services można wdrożyć we wszystkich systemach pamięci masowej opartych na plikach i obsługiwanych przez platformę ViPR.

Przyszłe aktualizacje rozszerzą funkcjonalność rozwiązania o współpracę z kolejnymi macierzami innych producentów, a także typowy sprzęt. EMC zamierza też udostępnić w ramach platformy ViPR szerszy zestaw usług w zakresie danych, w tym usługę HDFS Data Service, która pozwoli klientom korzystać z możliwości analitycznych platformy Hadoop „na miejscu” w całym heterogenicznym środowisku pamięci masowej.