Zagrożenia terrorystyczne i zmieniające się otoczenie geopolityczne bardzo ważne dla rozwoju zabezpieczeń

0
434

Zmieniająca się sytuacja geopolityczna i wzrastające zagrożenie terrorystyczne to czynniki, które mają obecnie kluczowy wpływ na rozwój zabezpieczeń infrastruktury krytycznej wykorzystujących coraz bardziej zaawansowane technologie. Zadaniem infrastruktury krytycznej jest zapewnienie niezbędnych zasobów mających podstawowe znaczenie dla funkcjonowania społeczeństwa i gospodarki.

[sam id=8 codes='false']

– Infrastruktura krytyczna to obiekty o znaczeniu strategicznym dla funkcjonowania państwa i ludności. Musimy pamiętać o tym, że w tych instytucjach stosowane są rozwiązania najwyższej klasy. O poziomie zabezpieczenia dającym możliwość zapewnienia niezbędnych zasobów mających podstawowe znaczenie dla funkcjonowania ludności – mówi agencji informacyjnej Newseria Innowacje Piotr Palewicz, Business Unit Manager firmy Assa Abloy.

W ostatnim czasie trendy w zabezpieczeniach sukcesywnie się zmieniają ze względu na dostępność nowych technologii. Przede wszystkim coraz częściej wykorzystywane są zabezpieczenia elektroniczne.

– Do niedawna stawiono na zabezpieczenia mechaniczne: solidne kraty, potężne bramy i drzwi trudne do sforsowania. W tym momencie wszędobylska elektronika powoduje, że do tych systemów dokładana jest pewnego rodzaju elastyczność – komentuje Piotr Palewicz.

Jak podkreśla menadżer z firmy Assa Abloy, często osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo w obiektach strategicznych wybierają rozwiązania elektroniczne, takie jak chociażby nadzór telewizji przemysłowej, poprzez weryfikację kontroli wejść elektronicznych. Niestety, czasem i ona bywa zawodna, bowiem wszystko zależy od czasu reakcji odpowiednich służb.

– Bardzo istotnym parametrem w ochronie obiektów infrastruktury krytycznej jest czas reakcji służb, które będą odpowiadały na zdarzenia, niezależnie od tego, czy to włamanie, czy atak terrorystyczny. To powoduje, że idziemy w stronę rozwiązań, które łączą zagadnienia solidnej mechaniki z elastycznością – twierdzi Piotr Palewicz.

Do infrastruktury krytycznej zaliczają się przede wszystkim obiekty telekomunikacyjne oraz dostarczające wodę, gaz i prąd. To również wszelkie struktury komunikacyjne zajmujące się transportem. Każda taka branża wymaga nieco innych zabezpieczeń, lecz warto zaznaczyć, że największym wspólnym zagrożeniem jest często niepowołana osoba, która ma do nich dostęp.

– Każdy system jest projektowany na potrzeby konkretnej branży z tego względu, że musimy mieć uwzględnioną strukturę funkcjonowania danego przedsiębiorstwa. System bezpieczeństwa, który proponujemy, nie może utrudniać funkcjonowania. Ma za to dodawać funkcje kontroli bezpieczeństwa przy zachowaniu właściwej struktury – mówi Piotr Palewicz.

Ochrona infrastruktury krytycznej w Polsce jest stale ulepszana, głównie z powodu zmieniającej się sytuacji geopolitycznej, a także zwiększającego się zagrożenia terrorystycznego.

– Rozwiązania stosowane w infrastrukturze krytycznej są najczęściej z najwyższej półki, co oznacza, że mają bardzo wysoki poziom zabezpieczenia. W porównaniu do rozwiązań komercyjnych są zarówno lepszej jakości, jak i dużo droższe – podsumowuje Piotr Palewicz.