Wdrożenie: sensory Fujitsu

0
272

Sensory Fujitsu przyspieszają rehabilitację pacjentów w wysoko wyspecjalizowanej holenderskiej klinice. Półroczny program pilotażowy w Sint Maartenskliniek w Nijmegen wspiera rozwój technologii internetu rzeczy i urządzeń noszonych, które monitorują postępy rehabilitacyjne 50 pacjentów.

Noszą oni inteligentne sensory, które analizują ruch, poczucie równowagi i pozostałe parametry życiowe. Wskaźniki są następnie umieszczane w repozytorium chmurowym. Lekarze z Sint Maartenskliniek Gait Expertise Center mogą w ten sposób zdalnie czuwać nad postępami pacjentów i obserwować ich proces zdrowienia.

Uczestnicy pilotażowego projektu Fujitsu są monitorowani 24 godziny na dobę – najpierw w klinice, następnie w domu. Sensory udostępniają co jakiś czas dane, które są synchronizowane w chmurze. Lekarze z Sint Maartenskliniek monitorują w ten sposób progres pacjentów. Pilotażowy program rozpoczął się w październiku 2017 roku. Jego celem jest przyspieszenie czasu zdrowienia i podniesienie w tym czasie komfortu rehabilitowanych osób.

Sint Maartenskliniek Gait Expertise Center pomaga pacjentom z różnymi dolegliwościami z zakresu utrzymywania równowagi i ruchomości. Klinika w dużej mierze opiera swoje działania na metodzie analizy chodu. Ta pokazuje, w jaki sposób mięśnie pacjentów współpracują ze sobą podczas wykonywania ruchu. To z kolei pozwala zespołom rehabilitacyjnym zidentyfikować przyczynę problemu i monitorować postępy w czasie leczenia.

Nowe technologie Fujitsu zwiększają możliwości ruchowe pacjentów

W czasie trwania programu pacjenci na kostkach i nadgarstkach noszą przenośne sensory ruchu w skład których wchodzi m.in. akcelerator, dokonujący dokładnych, trójwymiarowych pomiarów. Klinika może w ten sposób monitorować pacjentów przez całą dobę, niezależnie od tego, gdzie się oni znajdują. Cenne dane diagnostyczne są dostarczane również poprzez zestawienie danych pobieranych na podstawie reakcji ciała w czasie, kiedy pacjenci wykonują ćwiczenia gimnastyczne.

Połączone z chmurą sensory umieszczone z kolei pod łóżkiem gromadzą dane dotyczące nawyków związanych ze snem, monitorując jednocześnie parametry życiowe, w tym tętno i oddech. Ta dodatkowa informacja daje lekarzom ogólny obraz zdrowia pacjenta.

Do naszego programu wybraliśmy najpierw pacjentów po zawale i niepełnym uszkodzeniu rdzenia kręgowego. Głównie dlatego, że całościowy obraz stanu ich zdrowia i całodobowe monitorowanie postępów w leczeniu znacząco poprawi jakość opieki nad nimi. W ten sposób zaczną szybciej chodzić. Oczekujemy, że to rozwiązanie pozwoli nam w dużej części zastąpić tradycyjne badania chodu, przeprowadzane przez naszych fizjoterapeutów. Co więcej, nowe rozwiązanie zmieni sposób, w jaki funkcjonują pacjenci objęci rehabilitacją. Będą mogli dochodzić do zdrowia w domu, będąc jednocześnie pod stałą kontrolą lekarzy – komentuje Noël Keijsers, Senior Researcher w Gait Expertise Center, Sint Maartenskliniek.

Dzięki pracy z zespołem Sint Maartenskliniek mogliśmy współtworzyć rozwiązanie, które generuje oszczędności, jest łatwe w implementacji i jednocześnie dyskretne. Co do zasady, nasz nowy system skupia się przede wszystkim na człowieku. Jest oparty o metodę urządzeń noszonych, dzięki czemu zespoły medyczne otrzymują natychmiastowy dostęp do szczegółowych informacji. W efekcie pacjent zdrowieje szybciej niż kiedykolwiek wcześniej – mówi  James Maynard, Offering Management Director, IoT & Innovation, Innovative IoT Business Unit, Fujitsu.