VIDEO: przemysłowy druk w 3D od HP

0
241

Podczas konferencji RAPID poświęconej tematowi druku 3D, HP Inc. przedstawiło pierwszy na świecie gotowy do produkcji, komercyjny system drukowania 3D – HP Jet Fusion 3D Printing Solution.

System rewolucjonizuje design, prototypowanie i produkcję. Jednocześnie, jako pierwszy sprzęt, oferuje wyjątkowo wysoką jakość części, do 10 razy szybszy czas drukowania, w cenie o połowę niższej niż umożliwiają to obecnie dostępne drukarki 3D. Dzięki możliwości drukowania części na poziomie indywidualnego voxela (voxel to trójwymiarowy odpowiednik dwuwymiarowego piksela) firma HP jest w stanie zaoferować możliwość dowolnej zmiany właściwości części i zapewnić dopasowanie do potrzeb klientów.

Urządzenia HP Jet 3D Printing Solutions, stworzony z myślą o pracowniach projektowych i dostawców usług drukarskich 3D oferują:

  • Uproszczony tryb pracy i redukcję kosztów prototypowania
  • Optymalizację kosztu wytwarzania gotowych części
  • Platformę otwartą na innowacyjne materiały oraz oprogramowanie, obniżającą próg adaptacji i umożliwiającą nowe zastosowania w różnych branżach

– Nasza platforma drukowania 3D cechuje się wyjątkową możliwością zajmowania się ponad 340 milionami voxeli na sekundę, nie zaś tylko jednym. Daje to naszym partnerom nigrozajmującym się prototypami i produkcją, zdecydowanie większą prędkość budowania, funkcjonalne części i konkretne oszczędności – powiedział Stephen Nigro, dyrektor drukowania 3D w HP. – HP Jet Fusion 3D Printing Solution to niespotykane dotąd w branży połączenie prędkości, jakości i redukcji kosztów. Dzięki temu przedsiębiorcy i producenci mogą kompletnie przedefiniować sposób w jaki dostarczają klientom swoje usługi.

HP Jet Fusion 3D Printing Solution to efekt wykorzystania dziesiątek lat badań i zdobywania specjalistycznej wiedzy w zakresie mechaniki precyzyjnej, mikro przepływów i materiałoznawstwa. Ale żadna firma, nawet z tak ogromną wiedzą, zasięgiem i środkami jak HP, nie jest w stanie samodzielnie zmienić całej branży. Firma HP jest dumna z wkładu i wsparcia udzielonego przez głównych producentów, partnerów rozwoju i partnerów strategicznych, do których zaliczają się Nike, BMW, Autodesk, Jabil, Johnson & Johnson, Materialise, Proto Labs, Shapeways i Siemens.

 

Zdaniem klientów

– Nike wprowadza innowacje z myślą o najlepszych sportowcach na świecie. Od kilkunastu lat używamy druku 3D, aby tworzyć obuwie najwyższej jakości. Współpraca z HP umożliwi na przyspieszenie i zwiększenie skali naszych obecnych możliwości. Będziemy mogli zgłębiać nowe metody wytwarzania produktów, które pomogą sportowcom w pełni wykorzystać ich potencjał – powiedział Tom Clarke, President of Innovation, Nike.

– BMW jest pionierem i szybko wdraża innowacyjne technologie w zakresie drukowania przestrzennego, zwłaszcza w celu tworzenia prototypów pojazdów koncepcyjnych. Kierunek, w którym zmierzamy to seryjna produkcja części i dostosowywanie produktów do osobistych potrzeb. W partnerstwie z firmą HP widzimy duży potencjał w zakresie badania nowej technologii drukowania 3D na tak wczesnym etapie. Jako jeden z pierwszych partnerów, mieliśmy okazję widzieć proces tworzenia urządzeń na przestrzeni czasu: od pierwszego prototypu, który powstał jakieś pięć lat temu, do produktu gotowego do sprzedaży, który jest dostępny obecnie – powiedział Jens Ertel, prewodniczący BMW Group Additive Manufacturing Center.

Dwa modele w ofercie

HP oferuje dwie nowe drukarki 3D do szybkiego prototypowania i produkcji.

  • Drukarka HP Jet Fusion 3D 3200 jest idealna do tworzenia prototypów, oferuje wyższą produktywność i zdolność wzrostu przy niższym koszcie na część.
  • Drukarka HP Jet Fusion 3D 4200 do tworzenia prototypów i aby sprostać potrzebom produkcji krótkich serii z wysoką wydajnością; oraz dostarczenia produktu jeszcze tego samego dnia, przy możliwie najniższym koszcie na część.
  • Zsynchronizowany zestaw narzędzi obejmuje intuicyjne oprogramowanie, innowacyjną stację przerobu mas HP Jet Fusion 3D z szybkim chłodzeniem i materiałami wysokiej jakości.

Materiały i platforma oprogramowania, które usprawniają drukowanie 3D

W celu dostarczenia zapowiedzianej w 2014 roku wizji otwartej platformy, firma HP wraz z autoryzowanymi partnerami współpracują, aby umożliwić innowacje w zakresie materiałów i nowych zastosowań dla rozwiązań HP Multi Jet Fusion. Dzięki temu możliwe będzie obniżenie kosztów i szybsze przystosowanie drukowania 3D do branży. Firma HP tworzy sklep z materiałami 3D we współpracy z autoryzowanymi partnerami, do których należą Arkema, BASF, Evonik i Lehmann & Voss. Plany obejmują rozszerzenie ekosystemu platformy.

Firma HP współpracowała też z czołowymi partnerami w zakresie oprogramowania, tak aby proces od zaprojektowania do druku był prostszy i bardziej intuicyjny. Do partnerów należą Siemens, Autodesk, Materialise i Siemens. Dzięki współpracy z kluczowymi dostawcami oprogramowania produkcyjnego, firma HP umożliwia głębszą integrację drukowania 3D i procesu produkcji. Firma HP jest założycielem konsorcjum branżowego, które opracowało 3MF, ulepszony format pliku do druku 3D. HP Jet Fusion 3D Printing Solution to pierwsza drukarka 3D w pełni zgodna z tym standardem.

Spojrzenie w przyszłość

Wraz z rozszerzaniem palety materiałów i kolorów oferowanej przez HP, klienci będą mogli korzystać z możliwości dostosowania właściwości części na poziomie voxeli. Daje to kontrolę i pozwala na nieskończone kombinacje zastosowań, kolorów i materiałów z unikalnymi, jak dotąd niewyobrażalnymi właściwościami.

  • Możliwość drukowania z wbudowanymi elementami inteligentnymi, takimi jak sensory w częściach, to klucz do wprowadzania internetu przedmiotów.
  • Drukowanie części z wbudowanymi informacjami, np. niewidzialnymi śladami lub kodami, to przyszłościowe rozwiązania, które pozwolą na wzmocnienie ochrony i ulepszenie śledzenia, a tym samym na zrewolucjonizowanie łańcucha dostaw.

W przyszłości, do 50% niestandardowych elementów plastikowych w drukarkach HP Jet Fusion 3D będzie drukowanych i produkowanych z użyciem technologii HP Multi Jet Fusion, a nie tradycyjnych metod produkcji.

W połączeniu z innowacją Sprout by HP, kompletna cyfryzacja designu przebuduje tradycyjną produkcję od podstaw. Cyfryzacja i drukowanie 3D pomogą zrewitalizować regiony na całym świecie, które bilansują zrównoważony rozwój ze wzrostem przemysłowym. Cyfryzacja i drukowanie 3D na nowo zdefiniują tradycyjne łańcuchy dostaw i tworząc model dostawy „na czas”.

Firma HP przyjmuje zamówienia na stronie www.hp.com/go/3Dcontactus. Drukarka HP Jet Fusion 3D 4200 będzie dostępna pod koniec 2016 roku, a drukarka HP Jet Fusion 3D 3200 w roku 2017 w wybranych krajach regionu EMEA, najpierw w Austrii, Belgii, Irlandii, Włoszech, Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Holandii, Hiszpanii i Szwajcarii. Dostępność zostanie rozszerzona na inne europejskie kraje w drugiej połowie 2017 roku. Cena drukarki HP Jet Fusion 3D 3200 zaczyna się od 120.000 euro. Cena kompleksowego rozwiązania zaczyna się od 145.000 euro.

Prezentacja z premiery na targach RAPID

www.hp.pl