Vectoring Huawei: nawet 100 MBit/s na kablach miedzianych

0
121

Huawei ogłosił zakończenie prac nad systemem vectoringowym, umożliwiając tym samym jego masowe wdrożenie. Dzięki systemowi możliwa jest współpraca ze starszego typu urządzeniami klienckimi VDSL bez straty w jakości połączenia.

System opracowany przez Huawei pozwala osiągnąć prędkość ponad 100 MBit/s na odcinku do 300 metrów na pojedynczej parze kabli miedzianych, oferując automatyczną identyfikację urządzeń klienckich starszego typu i inteligentne dopasowanie odpowiedniego trybu pracy w zależności od typu zakończenia. Rozwiązania te zostały już z powodzeniem zastosowane w Szwajcarii i Włoszech.

Systemem pozwala na efektywne kosztowo zwiększenie przepływności łącz z 8-20 Mbit/s do nawet 50-100 Mbit/s. Jest to technologia stosowana w sieciach FTTC i FTTB (Fibre-to-the-Cabinet i Fiber-to-the-Building – doprowadzenie światłowodów do bezpośrednio otoczenia budynków, np. szafy ulicznej lub do samego budynku), zwiększająca możliwości przesyłania danych w kablach miedzianych na tzw. ostatniej mili, czyli odcinku łączącym abonenta z urządzeniem dostępowym operatora. Technologia ta eliminuje zakłócenia podczas transmisji danych, nawet kilkukrotnie zwiększając przepustowość łączy abonenckich.

Urządzenia starszego typu mogą funkcjonować w sieci bez straty w pierwotnej jakości połączenia, a operatorzy mogą przeprowadzić migrację z dotychczasowego systemu VDSL do systemu vectoringowego bez konieczności zmiany oprogramowania lub wymiany modemów abonenckich. Zwiększenie przepływności sieci do poziomu nawet 100 Mbit/s może się więc odbyć znacznie szybciej i być efektywne kosztowo.