Ugoda HP w sprawie korupcji warta 108 mln dol.

0
116

HP zapłaci 108 mln dol. w ramach ugody z amerykańską komisją giełd i papierów wartościowych. Działania niezgodne z prawem prowadziły pojedyncze osoby, które nie są już związane z firmą – skomentował John Schultz, executive vice president i general counsel w HP.

Hewlett-Packard ściśle współpracowało z Securities and Exchange Commission (SEC) oraz departamentem sprawiedliwości USA w czasie postępowania – ogłosił producent. – Zamierzamy kontynuować bez zakłóceń dostawy produktów i rozwiązań najwyższej jakości klientom na całym świecie.

Śledztwo w sprawie korupcji w przetargach dotyczyło Polski, Rosji, a także innych krajów. W sprawę włączyło się CBA. Postawiono zarzuty jednemu z byłych menadżerów HP. Miał on wręczyć łapówki w wysokości blisko 530 tys. dol., a także sprzęt IT oraz audio i wideo by pozyskać kontrakt na dostawy dla Komendy Głównej Policji wart blisko 120 mln dol. – podał Reuters. Sprawa dotyczy infoafery, która wybuchła jesienią 2013 r. i w którą zamieszany był Andrzej M.

Menadżer HP, Tomasz Z., miał też obiecać wynagrodzenie wysokości prawie 830 tys. dol. w zamian za wprowadzenie w dokumentacji przetargowej zastrzeżeń ograniczających konkurencję – faworyzujących określonych dostawców. Prokuratura Apelacyjna w Warszawie postawiła zarzuty zarówno menadżerowi, który nie jest już związany z HP, a także Andrzejowi M., dyrektorowi Centrum Projektów Informatycznych. Ten ostatni jest centralną postacią w tzw. infoaferze – więcej na ten temat tutaj.