Tydzień w soczewce (20.01.-24.01.2014): kontrakty wydarzenia, dystrybucje

0
281
[sam id=8 codes='false']

Co się wydarzyło w mijającym tygodniu? Na pewno do najważniejszych informacji należy przejęcie działu serwerowego IBM przez Lenovo. Na razie trudno ocenić wpływ tego wydarzenia na kanał partnerski.

Qumak zbudował centrum przetwarzania danych w nowej siedzibie Banków Spółdzielczych z Grupy BPS w Warszawie. Integrator będzie ponadto świadczył przez kolejne 3 lata kompleksowe usługi serwisowe. Wartość projektu to ponad 5 mln zł netto.

ABC Data otworzyła biuro w Monachium. Pracuje w nim 15 osób. Niemiecka placówka oferuje produkty z oferty polskiego dystrybutora. Dostarczane są z magazynu z Sosnowca. Jak zapewnia dystrybutor – dostawcy realizowane są w ciągu 24 godzin (z wyjątkiem kilku miast). ABC Data planuje także wprowadzić markę Colorovo na niemiecki rynek.

Avnet i SanDisk nawiązały współpracę w zakresie sprzedaży rozwiązań storage’owych na poziomie globalnym. W ofercie Avnetu znalazły się SSD dla rozwiązań enterprise’owych, SSD do pecetów, a także wbudowane pamięci flash.

Avnet rozszerzył ofertę produktową Solution o produkty Virtual Computing Environment (VCE). Za produkty te odpowiada Mateusz Fligier, Channel Development Manager Networking Security.

PMR podało, że rynek bezpieczeństwa rośnie od 2010 r. W 2012 r. wzrost ten wyniósł nawet 10 proc. W 2013 r. wzrost utrzymał się na podobnym poziomie. Sprzedaż napędzała dobra sytuacja na rynku usług. Negatywnymi czynnikami natomiast jest spadek popytu w segmencie hardware’u i oprogramowania.

W minionym tygodniu dokonano przejęć. Do spektakularnych należy zakup działu serwerów x86 IBM przez Lenovo za ponad 2 mld dol. Na razie trudno powiedzieć, jaki wpływ będzie miała tra transakcja na kanał partnerski. IBM realizuję strategię koncentracji na rozwiązaniach enterprise’owych.

Inną akwizycją wartą odnotowania jest transakcja między Vmware a AirWatch (działa w segmencie rozwiązań mobilnych).

SAP zanotował dwucyfrowy wzrost subskrypcji cloudowych w Q4 2014 w regionie EMEA.

Qualcomm kupił 2,4 tys. patentów dotyczących technologii mobilnej HP (iPaq, Palm, oprogramowanie Bitfone). HP kupiło Palma w 2010 r., jednak nie odniosło sukcesów w rozwijaniu tej części oferty. Qualcomm chce chronić się przed potencjalnymi oskarżeniami o naruszanie praw patentowych innych dostawców.

Microsoft zanotował wzrost przychodów za Q4 2013 r. o 14 proc. (osiągnął prawie 25 mld dol). Zysk netto wzrósł o 2,8 proc. do 6,56 mld dol. Nadal nic nie wiadomo w sprawie powołania następcy Stevena Ballmera.