Technologie V2X i 5G kluczowe dla koncepcji connected car

0
551

Standard 5G będzie pełnił rolę platformy integrującej łączność w pojazdach autonomicznych, umożliwiając: szerokopasmowe multimedialne transmisje strumieniowe, usługi w chmurze do zarządzania cyklem eksploatacji pojazdu, zbieranie i przesyłanie ogromnych ilości danych z czujników umieszczonych w pojazdach oraz współdzielenie mobilnych usług poprzez platformę komunikacyjną V2X  – uważają eksperci ABI Research.

[sam id=8 codes='false']

Do 2025 roku z samochodowych usług 5G aktywnie będzie korzystać 67 milionów abonentów, z których trzy miliony dysponować będzie łączami o bardzo niskich opóźnieniach, które zapewnią moduły montowane głównie w samochodach samoprowadzących (self-driving cars).

V2x – co to jest i jak to działa?

V2x to kluczowy wymóg dla koncepcji connected car i autonomicznego pojazdu przyszłości – mówi Dominique Bonte, dyrektor zarządzający i wiceprezes ABI Research. – Ściśle wiąże się to z koncepcją tzw. cooperative mobility, która pozwala pojazdom na wzajemną wymianęinformacji zarówno o ich stanie technicznym, jak i zdarzeniach – za pośrednictwem niezawodnych technologii komunikacyjnych i łączy o małych opóźnieniach. Dzięki temu pojazdy mogąproaktywnie reagować na podstawie zbieranych i wymienianych między sobą informacji o lokalnych zdarzeniach drogowych, co ostatecznie zapewni bezpieczniejszą jazdę.

Technologia komunikacji V2x obecnie jest jednym z najszybciej rozwijających się segmentów w branży telekomunikacyjnej i motoryzacyjnej. W 2016 r. prognozy przychodów z tego typu rozwiązań są szacowane na ponad 35 mld dolarów; w moduły V2x będzie wyposażonych 47 mln pojazdów. V2x pozwala na komunikowanie się pojazdu z dowolnym urządzeniem poprzez specjalne moduły transmisyjne, sensory ruchu drogowego i maszty radiowe.

Pełna treść obszernego materiału dostępna na blogu it-filolog.pl. Zapraszamy do lektury!