Tanie tablety najlepszym kąskiem

0
176

Firmom Qualcomm i Intel rośnie konkurencja w postaci chińskich dostawców Allwinner Technology i Fuzhou Rockchips Electronics. Zdobywają rynek dzięki zapotrzebowaniu na tanie tablety.
W 2012 r. Allwinner Technology był drugim, po Apple, największym dostawcą procesorów do tabletów. Na trzecim miejscu uplasował się Qualcomm, z kolei Intel zajął 6 miejsce – po firmie Rockhip. Dane ten pochodzą od IDC.

Allwinner działa od 2007 r., zaś Rockchip założono w 2001 r. Allwinner dostarczył na rynek ponad 18 mln układów z przeszło 88 procesorów do tabletów w Q4 2013 r. Z kolei Rockchip – 9 mln.

Obie firmy bazują na komponentach ARM Holdings. Szybkie umocnienie ich pozycji na rynku procesorów do tabletów wynika przede wszystkim z faktu, że zareagowały na popyt na tanie urządzenia – nawet w cenie poniżej 50 dol. Wg IDC popyt na produkty, za które trzeba zapłacić mniej niż 150 dol., w przypadku których nie liczy się marka, zwiększy się w tym roku o 36 proc. i będzie stanowił 22 proc. całego wzrostu na rynku tabletów. Rynek procesorów do tabletów szacowany jest na 3,6 mld dol.

Warto dodać, że chińscy producenci mogą korzystać, w ramach kontraktów. z linii produkcyjnych takich dostawców jak Samsung, czy Taiwan Semiconductor Manufacturing.