Sztuczna inteligencja będzie zabierać etaty. Ponad 60 proc. zawodów zagrożonych

0
62

Postępująca automatyzacja i robotyzacja będą zmienić rynek pracy, redukując liczbę etatów. Według firmy analitycznej McKinsey & Company, aż 60 proc. zawodów w najbliższym czasie będzie stopniowo zastępowanych przez systemy komputerowe wykorzystujące algorytmy sztucznej inteligencji. Na liście zagrożonych profesji znajdują się m.in. taksówkarze, księgowi, analitycy bankowi i dziennikarze(!).

Zmiany wynikające z wprowadzania sztucznej inteligencji (AI – artificial intelligence) w wielu branżach zdają się nieuniknione. Do rewolucji na rynku pracy mają przyczynić się również roboty, przejmując na siebie coraz więcej pracowniczych obowiązków. Ich aktywność dotychczas ograniczała się głównie do fabryk. Na niebie nad Dubajem mają pojawić się powietrzne taksówki drony, natomiast do patrolowania ulic w mieście zaczynają być używane już pierwsze policyjne roboty, przypominające kształtem człowieka. Władze stolicy emiratu Dubaju zapowiedziały, że do 2030 roku, 25 proc. funkcjonariuszy będą stanowić tego typu maszyny, zapewniając jednocześnie, że nie zastąpią one całkowicie ludzi.

4 rewolucja przemysłowa

Zdaniem twórców raportu „The Future of Jobs”, ludzkość stoi u progu czwartej rewolucji przemysłowej. Poprzedzająca ją i trwająca do dziś trzecia rewolucja jest związana przede wszystkim z rozwojem technologii teleinformatycznych (ICT – information communication technologies). Szeroko posunięta informatyzacja i dostęp do internetu zmieniły nie tylko sposób funkcjonowania przedsiębiorstw, lecz również całych społeczeństw.

Czwarta rewolucja przemysłowa (ma być przedłużeniem właśnie technologii ICT. Jej siły napędowe ma stanowić kombinacja: systemów komputerowych o wysokiej mocy obliczeniowej, robotów, rozwiązań w ramach koncepcji Przemysl 4.0 (Industry 4.0) oraz rozszerzonych technologii ICT. Kluczową rolę do odegrania ma tu analityka big data oraz sztuczna inteligencja. Opisywanie i analiza zjawisk z pogranicza ICT i ekonomii wymagają wprowadzania nowych pojęć. Jednym z kluczowych, pojawiającym się w literaturze fachowej, jest technomics.

Kto może czuć się zagrożony?

Andy Haldane, główny ekonomista Banku Anglii stwierdził, że 80 mln pracowników w USA i 15 mln w Anglii może stracić swoje stanowiska pracy przez roboty. Analitycy firmy analitycznej Forrester prognozują, że tzw. inteligentni agenci w nadchodzących latach pozbawią pracy 6 proc. społeczeństwa. Gigantyczna fala zwolnień może się rozpocząć już w 2021 roku.

Pełna treść obszernego materiału dostępna na blogu it-filolog.pl. Zapraszamy do lektury!