Sieci przyszłości: zdecentralizowane, bezprzewodowe i wspierane przez chmurę, do interakcji między ludźmi i maszynami

0
365

Jaka infrastruktura i które technologie będą tworzyły sieci przyszłości, a które znikną? Najbardziej pożądana aplikacja za 10 lat? Co umożliwi rozwijanie interakcji między ludźmi i maszynami? Czego potrzebujemy do obsługi aplikacji IoT? Czy/kiedy na drogach pojawią się auta bez kierowców? Odpowiedzi na te i inne pytania – w rozmowie z Theodorem Sizerem, szefem Mobile Radio Lab w Nokia Bell Labs.

[sam id=8 codes='false']

W swojej prezentacji podczas wrocławskiej konferencji Nokia Future X Day we Wrocławiu wskazał Pan na darmowe WiFi jako jedną z topowych aplikacji obecnie (co oddaje potrzebę bycia online non-stop). Jaka będzie najbardziej pożądana aplikacja za 10 lat?

Jedną z podstawowych potrzeb ludzi jest komunikowanie się. Główne zadanie technologii ICT obecnie to pomaganie w łączeniu ludzi, pozostawaniu w stałym kontakcie (permanentnym trybie being connected), nawet jeżeli ludzie znajdują się w miejscach geograficznie oddalonych. Przedłużeniem i rozwinięciem tej elementarnej potrzeby w przyszłości będą nowe formy utrzymywania łączności. Komunikując się dzisiaj wykorzystujemy jedynie głos, czasami wideo. Wirtualna i rozszerzona rzeczywistość wraz ze wszystkimi możliwościami komunikacji jakie stwarzają – to kluczowe aplikacje przyszłości. Pozwolą one na bogatsze formy interakcji między ludźmi i wzmacnianie poczucia bycia razem, nawet będąc fizycznie rozdzielonym.

Kolejna istotne zjawisko niosące ogromny potencjał i niebawem eksplodujące, o którym wspomniałem podczas swojej prezentacji, to rozwijanie możliwości interakcji człowieka z maszynami, które będą wykonywać za nas pewne powtarzalne prace. Podłączanie maszyn oraz nowych aplikacji do sieci stwarza wiele nowych możliwości. To ogromna szansa dla branży ICT i główna siła napędowa jej rozwoju. Będzie to miało też wielki wpływ na ludzi. Zdalnie sterowane pojazdy, samojezdne auta czy drony dostarczające towary, paczki czy pizzę –  to nie science fiction, lecz dostępne już rozwiązania. Za tego typu projektami stoją duże pieniądze przeznaczone na dalsze ich rozwijanie. Dlatego widzę ogromny potencjał w doskonaleniu interakcji zarówno pomiędzy ludźmi, jak i maszynami poprzez wykorzystanie Sieci i rozwiązań VR i AR.

Jakie technologie i infrastruktura są niezbędne, żeby obsługiwać aplikacje przyszłości?

odpowiedzi na te pytania – w pełnym zapisie wywiadu opublikowanym w serwisie TELKO.in.