Rynek polskich centrów danych wart 100 mln zł

0
259
[sam id=8 codes='false']

Centra danych w Polsce rosną pod względem ich wielkości i liczby – wynika z raportu PMR. Polska jest drugim największym rynkiem w Europie Środkowo-Wschodniej pod tym względem.

Fakt, że ośrodki przetwarzania danych w Polsce rosną w siłę, to efekt zwiększenia zapotrzebowanie na usługi przetwarzania danych. W ciągu nachodzących 2 lat planowane są nowe inwestycje związane z modernizacją istniejących centrów danych, a także budową nowych placówek – wynika z najnowszego raportu PMR.

Według analityków PMR polski rynek centrów danych choć stosunkowo młody, rozwija się szybko. Liczba ośrodków wyposażonych w profesjonalną infrastrukturę oferujących wysoki poziom bezpieczeństwa i redundancji systematycznie rośnie. Polska jako drugi, po Rosji, największy rynek usług przetwarzania danych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, stanowi obiekt zainteresowania zarówno inwestorów jak i klientów. Przede wszystkim są wśród nich instytucje finansowe szukające nowych lokalizacji dla serwerowni, alternatywnych centrów danych lub ośrodków wyspecjalizowanych w tzw. disaster recovery. Za umieszczeniem tego typu ośrodków w Polsce przemawiają m. in. konkurencyjne ceny energii.

Z danych PMR wynika, że pierwsze duże centrum danych powstało w Polsce ponad 10 lat temu. Po kilku latach wartość rynku sięga 100 mln zł. Dość silną falę inwestycji można było zaobserwować w 2009 and 2011 r. PMR szacuje, że w 2012 r. średnio klienci wykorzystywali 2/3 możliwości wszystkich centrów w danych. W Polsce wskaźnik ten był wyższy. Wśród 20 największych centrów w Polsce tylko jedno było wykorzystywane w 15 proc., podczas gdy inne były obciążone w 80 proc.

Rok 2012 nie obfitował wprawdzie w wydarzenia na rynku centrów danych. Jednak w 2010 i 2011 r. niektórzy operatorzy planowali zwiększenie możliwości kolokacji (3SF, Beyond.pl). Jednak zdecydowali się na przełożenie inwestycji na 2013 r. (takie plany ma np. ATM i Thinx Poland Data Centre).

Do zrealizowanych niedawno inwestycji należy Linxtelecom w Warszawie, rozwój ośrodka kolokacyjnego firmy Netia, a także budowę centrum dla Ministerstwa Finansów w Radomiu. Z kolei Elektrim będzie rozwijał centrum danych dla Polkomtela w Grodzisku Mazowieckim. Jest to jedna z największych inwestycji w Polsce (83 mln zł). Przetarg na konstrukcję ośrodka wygrał Qumak.