RAPORT: Ile zarabiali w 2017 pracownicy w branży IT w Warszawie?

0
580

W ostatnim czasie coraz więcej osób pracujących w branży IT decyduje się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Cześć z nich decyduje się na taką formę, gdyż chce sama zarządzać własnym czasem i realizować tylko wybrane projekty, często jednak osoby te podejmują współpracę z firmami na zasadzie umów B2B – potocznie nazywanych kontraktami.

W wielu przypadkach, zakres obowiązków pracując na kontrakcie nie różni się od tych wykonywanych na umowie o pracę. Zasadniczą zaletą jest możliwość otrzymania wyższego wynagrodzenia netto.

Prezentowane poniżej dane pochodzą z Raportu Płacowego Sedlak & Sedlak dla branży IT – 2017. Wyniki badania wskazują, że 37% badanych przedsiębiorstw zatrudnia część swoich pracowników na umowach B2B, natomiast pozostałe firmy oferują tylko umowy o pracę. Najczęściej na współpracę w formie B2B decydują się osoby na stanowiskach zawiązanych z programowaniem.

W tabeli poniżej prezentujemy jakie wynagrodzenia otrzymywali specjaliści z branży IT zatrudnieni na kontrakcie i umowie o pracę. W przypadku osób zatrudnionych na kontrakcie prezentowana kwota dotyczy wartości wystawionej faktury netto, a w przypadku umów o pracę prezentujmy kwotę brutto wynagrodzenia. Według metodologii raportu Sedlak & Sedlak specjaliści zostali podzieleni na cztery poziomy w zależności od ich doświadczenia zawodowego i umiejętność tj.: młodszy, doświadczony, starszy i ekspert.

Aby ułatwić porównanie powyżej zaprezentowanych wartości w kolejnej tabeli prezentujemy stawki płac przeliczone do kwot, które faktycznie wpływają na konta pracowników, czyli tzw. „na rękę”. W przypadku kontraktów przyjęto, że pracownik płaci ZUS w normalnej wysokości, 19% podatek liniowy oraz nie ma kosztów dodatkowych. Z przedstawionych danych wynika, iż specjaliści IT zatrudnieni na umowach B2B otrzymują wynagrodzenie od 18%- 27% wyższe niż osoby zatrudnione na umowach o pracę.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku analiz dla konkretnych stanowisk pracy. Na wykresie poniżej prezentujemy, ile zarabiają doświadczeni i starsi Programiści Java/JEE/J2EE. W ich przypadku różnica pomiędzy wynagrodzeniem całkowitym z umowy o pracę a kontraktem wyniosła odpowiednio 12% i 16%.

W tym miejscu warto zwrócić uwagę, iż pomijając korzyści finansowe związane z zatrudnieniem na kontrakcie, osoby prowadzące własną działalność muszą liczyć się z pewnymi ograniczeniami, np. nie są uprawnieni do korzystania z urlopów wypoczynkowych czy zwolnień lekarskich. Jednakże coraz częściej firmy wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pracowników oferuje im takie same pakiety świadczeń dodatkowych jak osobom zatrudnionym na umowach o pracę.

Więcej informacji o aktualnych stawkach płac w branży IT znajdą Państwo w Raporcie płacowym Sedlak & Sedlak dla branży IT. W raporcie prezentowane są dane o wynagrodzeniach na stanowiskach związanych z programowaniem, analityką, administrowaniem systemem czy marketingiem internetowym. Analizy wynagrodzeń obejmują przekroje takie jak pochodzenie kapitału firmy, wielkość rocznych przychodów, wielkość zatrudnienia, rodzaj działalności oraz województwo. Do prezentacji danych wykorzystano następujące miary statystyczne: mediana, średnia, kwartyle, decyle.