Raport GTS o serwerach w firmie

0
249
[sam id=8 codes='false']

Firma analityczna PMR przygotowała na zlecenie GTS raport o wykorzystaniu serwerów w małych i średnich firmach. Wynika z niego, że firmy oferujące usługi serwerowe mają duże pole do popisu wśród tych odbiorców.

Przedsiębiorcy badani przez PMR (w sumie przeprowadzono 400 wywiadów) uznali, że warto korzystać z outsourcingu serwerów przede wszystkim ze względu na wyższą jakość usług niż w przypadku posiadania własnego urządzenia (na tę odpowiedź wskazało 35 proc. ankietowanych). Chodzi tu głównie o bezawaryjność, ciągłość pracy, wydajność i prędkość serwera. Drugim najbardziej liczącym się argumentem jest obniżenie kosztów (29 proc. wskazań). Liczy się też zmniejszenie kosztów i nakładów na obsługę serwera – 22 proc. odpowiedzi. Nieco mniejsze znaczenie ma wizerunek firmy (13 proc.), czyli np. stały dostęp klientów do serwera. Ważny jest też komfort pracy (10 proc.).

Co natomiast wstrzymuje przedsiębiorców przed skorzystaniem z zewnętrznych usług? Ich zdaniem własne serwery budują większe bezpieczeństwo danych (48 proc. odpowiedzi). Posiadanie ich jest dla wielu respondentów równoznaczne z szybszym dostępem do danych (42 proc.). Przedsiębiorcy często wolą mieć możliwość ingerencji w daną usługę (stronę www, pocztę, itp.) – 24 proc. wskazań. Dla jednej piątej badanych własne serwery oznaczają niższe koszty usług. Odpowiadający (19 proc.) uznawali również brak pośrednika to brak ryzyka odcięcia dostępu do danych w razie awarii. 18 proc. było zdania, że własną infrastrukturę łatwiej rozbudować.

Raport „Serwer w firmie 2013” GTS zawiera poradnik, jak wybrać firmę outsourcingową, kierując się 9 pytaniami. Pełną wersję raportu można ściągnąć ze strony www.serwer2013.pl.