QNAP – nowe serwery

0
329

Producent zaprezentował nową serię wydajnych serwerów NAS dla biznesu, obsługujących Storage Tiering, Network Traffic Distribution oraz partycjonowanie na poziomie aplikacji.

QNAP Systems wprowadza na rynek nową serię serwerów NAS – TVS-x82 – przeznaczonej dla użytkowników biznesowych poszukujących wysokiej wydajności. W ramach serii dostępne będą trzy modele (TVS-1282, TVS-882 oraz TVS-682), wyposażone w wielordzeniowe procesory Intel szóstej generacji, wytwarzane w 14-nm procesie produkcyjnym. Zostały one zaprojektowane z myślą o specyficznych potrzebach użytkowników biznesowych, korzystających z technologii pozycjonowania danych (Storage Tiering), Network Traffic Distribution czy partycjonowania na poziomie aplikacji (application-based partitioning).

David TsaoDodajmy, że nowe urządzenia dostępne są również w wariancie wyposażonym w złącznie Thunderbolt™ 2 (ta seria oznaczona jest symbolem TVS-x82T – w jej skład wchodzą trzy modele: TVS-1282T, TVS-882T oraz TVS-682T). “Odświeżona konfiguracja sprzętowa i nowe funkcje oprogramowania sprawiają, że seria TVS-x82T wyprzedza o krok wcześniejszy model NAS-a QNAP z Thunderbolt 2, a fakt dostępności trzech różnych wariantów ułatwia wybór odpowiedniej wersji szerszemu gronu użytkowników” – mówi David Tsao, Product Manager QNAP.

Serie TVS-x82/ TVS-x82T wyposażono również w wyjście HDMI 2.0, umożliwiające przesyłanie obrazu o rozdzielczości 4K (do 60 klatek na sekundę), a także funkcję rozbudowywania przestrzeni dyskowej z wykorzystaniem innego NAS-a QNAP (dzięki technologii VJBOD).

QNAP_TVS-1282TW urządzeniach z nowych serii zastosowano najnowocześniejsze rozwiązania sprzętowe, gwarantujące najwyższą wydajność – w tym wbudowane złącza SATA, M.2 SSD, 2.5” SSD, segmentowy, inteligentny system chłodzenia oraz możliwość instalowania dysków bez konieczności używania narzędzi. Dzięki zastosowaniu technologii QNAP Qtier, urządzenia z serii TVS-x82/ TVS-x82T oferują funkcję automatycznego pozycjonowania danych, pozwalającą na stałe optymalizowanie rozmieszczenia danych pomiędzy dyskami M.2 SSD, SSD oraz SATA; wszystkie z tych nośników danych mogą być skonfigurowane jako niezależne partycje do przechowywania różnych aplikacji (by zapewnić wystarczająco wydajny transfer danych dla każdej z nich). Co więcej, dzięki wielu portom sieciowym, aplikacje mogą używać dedykowanych interfejsów – co z kolei pozwala na zapewnienie im gwarantowanego transferu w sieci.

“Seria TVS-x82 jest połączeniem zaawansowanych rozwiązań sprzętowych oraz programowych, odpowiadającym na potrzeby użytkowników w zakresie pozycjonowania danych, partycjonowania na poziomie aplikacji czy dystrybucji ruchu sieciowego – co pozwala na zapewnienie zasobów odpowiednich do sprawnego funkcjonowania każdej uruchomionej na NAS-ie aplikacji” – komentuje David Tsao, Product Manager QNAP. „Co więcej, modele TVS-1282 oraz TVS-882 opcjonalnie dostępne są z 450-watowym zasilaczem, który z powodzeniem może zasilać karty graficzne z serii AMD Radeon™ R9 – gwarantuje to płynne przekazywanie zasobów GPU do maszyn wirtualnych” – dodaje David Tsao.

Urządzenia z serii TVS-x82 wyposażono w trzy porty HDMI, w tym jeden HDMI 2.0. Użytkownicy mogą podłączyć NAS-a np. do telewizora HD lub innego odbiornika A/V i wykorzystać wszechstronny odtwarzacz multimedialny HD Player (dostępny w HD Station) oraz pilota QNAP do wygodnego przeglądania i odtwarzania (również w 4K / 60 klatek/s) zapisanych na dyskach materiałów. Możliwe jest również jednoczesne wykorzystywanie trzech ekranów (w trybie duplikacji lub rozszerzenia pulpitu), co znacznie ułatwia pracę.

Jeśli chodzi o urządzenia doposażone w złącze Thunderbolt serii TVS-x82T, to obsługują one nie tylko technologię Thunderbolt 2 (20 Gbps), ale posiadają również dwa porty 10GbE, co gwarantuje użytkownikowi elastyczność i niesamowitą wydajność. Nowości idealnie sprawdzą się we współpracy z wyposażonymi w złącze Thunderbolt komputerami Mac® i Windows® – np. podczas pracy z materiałami 4K, przechowywania plików czy przy backupie.

QNAP_TVS-1282Do nowych NAS-ów z serii TVS-x82 można podłączyć kompatybilne obudowy rozszerzające QNAP (modele REXP-1000 Pro, UX-800P oraz UX-500P) – pozwala to na stopniowe zwiększanie przestrzeni dyskowej. Jeśli chodzi o serię TVS-x82T, to pojemność tych modeli można zwiększyć, podłączając do nich do sześciu obudów rozszerzających QNAP Thunderbolt 2 (TX-800P oraz TX-500P). Użytkownicy posiadający więcej NAS-ów QNAP mogą również wykorzystać je do rozszerzenia pamięci serii TVS-x82 – jest to możliwe dzięki zastosowaniu technologii VJBOD (Virtual JBOD). Pozwala ona na podmontowanie do urządzenia nieużywanej przestrzeni z max. 8 innych NAS-ów,  skonfigurowanie jako wirtualnej puli storage i używanie jak lokalnych dysków.

Nowe NAS-y QNAP wyposażone są też w kompletny zestaw funkcji i narzędzi niezbędnych do zbudowania funkcjonalnej i bezpiecznej prywatnej chmury. Urządzenia obsługują scentralizowane, zdalne zarządzanie za pomocą QRM+ (QNAP Remote Manager Plus), co pozwala pracownikom działów IT wygodnie mapować, monitorować i zarządzać krytycznymi dla organizacji urządzeniami (serwerami, komputerami, terminalami TC) w sieci, a także zdalną funkcję KVM (Keyboard, Video, Mouse) dla urządzeń IPMI (w tym również nagrywanie i odtwarzanie KVM, ułatwiające monitorowanie aktywności użytkowników).

Virtualization Station umożliwia hostowanie maszyn wirtualnych Windows®, Linux®, UNIX® i Android™, zaś Container Station integruje “lekkie” technologie wirtualizacyjne LXC oraz Docker®. Seria TVS-x82 obsługuje też VMware®, Citrix®, Microsoft® Hyper-V® oraz Windows Server® 2012 R2, co pozwala użytkownikom na wygodne i elastyczne wdrażanie i zarządzanie środowiskami wirtualnymi. Obsługę nowych produktów QNAP ułatwia technologia QvPC, umożliwiająca korzystanie z NAS-a jak z klasycznego komputera PC – po podłączeniu do niego klawiatury, myszy i wyświetlacza z portem HDMI (użytkownik może w tym trybie np. korzystać z danych, uruchamiać maszyny wirtualne, surfować po sieci, odtwarzać multimedia czy obserwować strumienie wideo z monitoringu w Surveillance Station).

Ceny NAS-ów z serii TVS-x82 rozpoczynają się od 5 330 zł netto, w przypadku TVS-x82T od 7 540 zł netto.