Przechowujesz swoje hasła w programie? Sprawdź czy nie ma luk!

0
237

RAPORT: 29 poważnych wad menadżerów haseł na system Android, które mogą spowodować wyciek haseł.

Specjaliści z niemieckiego Instytutu Fraunhofer poddali analizie menadżery haseł dla urządzeń działających na systemie Android i znaleźli 29 wad, powodujących poważne luki w zabezpieczeniach, które pozwalają na wyciek danych do wyszukiwarek internetowych i ujawnianie haseł. Aplikacje, o których mowa, to między innymi: LastPass, 1Password, My Passwords, Dashlane Password Manager, Informaticore’s Password Manager, F-Secure KEY, Keepsafe, Keeper i Avast Passwords. Niektóre z nich są zainstalowane i używane przez ponad 50 milionów użytkowników!

LastPass i Dashlane zostały odznaczone jako dwa najlepsze menadżery haseł 2017 przez PCMag, ale prawdopodobnie nie z punktu widzenia zabezpieczeń – skoro w LastPassie znaleziono trzy poważne luki, w Dashlane cztery, a w 1Password aż pięć.

Wnioski płynące z badań były zatrważające i ujawniły, że aplikacje menadżerów haseł, pomimo swoich zapewnień, nie dostarczają odpowiednich i wystarczających mechanizmów zabezpieczeń dla magazynowanych haseł i danych. Zamiast tego nadużywają zaufanie swoich użytkowników i narażają ich na poważne niebezpieczeństwo” – jak mówią specjaliści. „Niektóre aplikacje składują wprowadzone hasło główne w postaci zwykłego tekstu lub wprowadzają je jako zakodowane krypto klucze w kodzie programu”.

Innym poważnym problemem jest to, że menadżery haseł często oferują również zapisywanie kodów PIN i numery kart kredytowych – z czego chętnie korzysta część użytkowników.

Dowiedzieliśmy się także, że funkcja autowypełnienia hasłem dla aplikacji jest zagrożona atakami na poufne dane za pomocą ukrytych phishingów” – wyjaśniają specjaliści. Zatem używanie opcji automatycznego wpisywania hasła nie jest rekomendowane.

Lepiej postawić na bezpieczeństwo, niż wygodę w przypadku przechowywania i używania haseł – możemy łatwo narazić się bowiem na kradzież wszystkich danych, co może mieć tragiczne skutki.

Od dnia 1 marca wszystkie usterki w menadżerach haseł miały zostać naprawione.