Powietrzne taksówki drony bez pilotów?

0
107

Od kilku lat media pełne są informacji o projektach związanych z samoprowadzącymi autami testowanymi już na ulicach niektórych miast. Zapomnijcie o nich. Nadchodzi czas na drony taksówki bez pilotów. Władze Dubaju mają ambitny plan: jako pierwsi na świecie chcą wprowadzić dronowe air taxi.

W czerwcu br. RTA (Road and Transport Authority), miejski wydział transportu stolicy emiratu Dubaj, podpisał umowę o współpracy z niemieckim producentem dronów Volocopter, w ramach której pod koniec br. rozpoczną się trwające 5 lat testy pilotażowych taksówek powietrznych. Firma otrzymała od inwestorów 25 mln euro (w tym od niemieckiego producenta silników Daimler) na opracowanie 18-wirnikowych jednostek służących do przewozu dwóch pasażerów. Jak podaje producent, będą one mogły rozwijać prędkość do 100 km/h, a ich maksymalny czas przelotu to 30 min. Dziewięć niezależnych systemów baterii zapewni bezpieczeństwo.

RTA nawiązała również współpracę z chińskim producentem dronów Ehang i testuje 1-osobowy pasażerski „autonomiczny pojazd lotniczy” Ehang 184 (maks. czas przelotu 23 min).
Air taxi także od Ubera i Airbusa

Nie tylko największe miasto Zjednoczonych Emiratów Arabskich stawia na podniebny transport miejski. Jak podaje BBC, w lutym br. Uber powierzył Markowi Moore’owi, byłemu głównemu technologowi NASA, prowadzenie prac nad swoim projektem Elevate dotyczącym „przyszłości miejskiego transportu lotniczego na żądanie”.

Uber zakłada, że do 2023 r. będzie miał 50 wehikułów typu air taxi gotowych do obsługi pasażerów. Z kolei Airbus pod koniec 2017 r. ma rozpocząć testy swojej prototypowej taksówki powietrznej o nazwie Vahana, która – jak zapowiada producent – do 2020 roku będzie gotowa do przewozu pasażerów.

Pełna treść obszernego materiału dostępna na blogu it-filolog.pl. Zapraszamy do lektury!