PATRONAT: Jutro w Warszawie rządzić będzie open source! Zarejestrowani na to wydarzenie?

0
322

Dlaczego open source odgrywa kluczową rolę w rozwoju nowoczesnego oprogramowania? W jaki sposób rozwiązania otwarte wspierają technologię sztucznej inteligencji? Co skłania organizacje z sektora publicznego do korzystania z programów bazujących na otwartym kodzie? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań będą mogli znaleźć uczestnicy 11 Konferencji Open Source Day, która odbędzie się już w najbliższą środę w hotelu Marriott w Warszawie.

Podczas wydarzenia na jednej scenie wystąpią przedstawiciele wiodących marek technologicznych, którzy ponownie podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z uczestnikami. W agendzie zaplanowano blisko 20 praktycznych sesji technicznych skupionych wokół takich tematów jak np. automatyzacja, monitoring, data science czy bezpieczeństwo IT.

Dzielenie się wiedzą – to jedna z zasad „filozofii” open source, która była ważna dla grupy pasjonatów dających początek ruchowi wolnego oprogramowania dwadzieścia lat temu, ale także przyświecała organizatorom pierwszej konferencji Open Source Day.

Zorganizowanie pierwszej edycji konferencji było odpowiedzią na ogromne zainteresowanie tematem otwartych technologii, ale naszą misją było również stworzenie platformy wymiany wiedzy i ważnego wydarzenia dla sektora technologicznego w Polsce. O tym, że udało nam się zrealizować ten cel, niech świadczy chociażby fakt, że Open Source Day co roku gromadzi blisko 1000 specjalistów IT i osób, które chcą być na bieżąco z najważniejszymi i najaktualniejszymi trendami z obszaru nowych technologii. Także i w tym roku razem z naszymi partnerami zadbaliśmy o to, aby każdy z uczestników opuścił konferencję nie tylko z solidną dawką informacji dotyczących tego, czym obecnie żyje branża open source, ale również z nowymi umiejętnościami i merytorycznymi wskazówkami, które będą przydatne w codziennej pracy inżynierów. Praktyczny wymiar konferencji został odzwierciedlony w jej agendzie – wyjaśnia Dariusz Świąder, prezes zarządu Linux Polska, organizator Open Source Day 2018, największego wydarzenia poświęconego otwartym rozwiązaniom w Europie Środkowo-Wschodniej.

Program 11 edycji konferencji Open Source Day składa się z blisko 20 praktycznych sesji technicznych, skupionych wokół 6 bloków tematycznych, m.in. takich jak: metodologia DevOps i automatyzacja, data science i IoT, monitoring czy bezpieczeństwo IT. Już 23 maja nadarzy się wyjątkowa okazja, aby dowiedzieć się od najlepszych ekspertów w branży m.in., jak szybko zbudować automatyczny proces instalacji przykładowej aplikacji, wykorzystując funkcjonalności najnowszych rozwiązań bazujących na otartym oprogramowaniu lub, w jaki sposób open source pomaga w rozwijaniu technologii sztucznej inteligencji.

Ponadto uczestnicy wydarzenia będą mogli poznać wyzwania, z jakimi najczęściej spotykają się osoby pracujące z otwartymi rozwiązaniami, a także sposoby na to, jak im sprostać. Oddzielny blok został poświęcony zagadnieniu monitoringu infrastruktury IT oraz zapewnianiu bezpieczeństwa środowiska informatycznego w średnich i dużych firmach. Organizatorzy wydarzenia nie zapomnieli również o ważnych zmianach w obszarze ochrony danych osobowych, dlatego podczas Open Source Day 2018 będzie można dowiedzieć się, jak rozwiązania wykorzystujące otwarte technologie pomagają w dostosowaniu środowiska IT w danym przedsiębiorstwie do nowej unijnej regulacji RODO.

Gościem specjalnym konferencji będzie Krzysztof Dyki, Członek Zarządu nadzorujący Pion Operacji i Eksploatacji Systemów w ZUS. Zakład Ubezpieczeń Społecznych korzysta z jednej z najbardziej zaawansowanych baz danych open source, dlatego uczestnicy będą mogli z pierwszej ręki dowiedzieć się, dlaczego coraz więcej organizacji z sektora publicznego stawia na rozwiązania otwarte.

Do open sourcowej społeczności dołącza bowiem coraz więcej jednostek administracyjnych na całym świecie. Na początku tego roku władze Barcelony przystąpiły do projektu Public code, public money. Tym samym miasto będzie nakłaniać innych przedstawicieli sektora publicznego do inwestowania przychodów z podatków w otwarte rozwiązania IT i przejścia na rozwiązania open source. W polskiej gminie Jaworzno z otwartych rozwiązań korzystają nie tylko urzędnicy, ale również uczniowie. Z kolei, zgodnie z dokumentem Federal Source Code Policy nowe oprogramowanie tworzone przez którąkolwiek z amerykańskich rządowych agencji ma być udostępniane pozostałym organizacjom z sektora public w USA. Oprogramowanie open source zostało również wykorzystane przy pracach nad stroną internetową Białego Domu, dzięki czemu zaoszczędzono aż do 75 proc. czasu potrzebnego na postawienie witryny.

To zaledwie początek listy zalet korzystania z oprogramowania open source. Daje ono możliwość samodzielnej modyfikacji kodu, dzięki czemu łatwiej jest sprostać zróżnicowanym potrzebom użytkowników. Co jest szczególnie ważne w przypadku instytucji z sektora publicznego, nie prowadzi do  uzależnienia się od jednego dostawcy rozwiązań IT. Firmy i organizacje zainteresowane open source nie powinny również obawiać się o względy bezpieczeństwa. W przypadku, gdy mamy do czynienia z otwartym kodem, który jest podstawą funkcjonowania tej technologii, panuje zasada: łatwiej kontrolować to, co jest jawne i powszechnie dostępne ­– wylicza Dariusz Świąder, Linux Polska.

Na konferencji wystąpi także Werner Knoblich, czyli osoba odpowiedzialna za opracowanie i realizację strategii biznesowej Red Hat na region EMEA, firmy, która od pierwszych edycji wspiera Open Source Day. Knoblich wręczy również nagrodę za innowacyjne wykorzystanie otwartych rozwiązań w sektorze public oraz w sektorze enterprise.

Honorowymi patronami konferencji Open Source Day 2018 zostały Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Z kolei patronat medialny nad wydarzeniem objęły m.in. redakcje TOK FM, Warsaw Business Journal, Magazynu Programista, ITWiZ, IT Resellser, Reseller News, Mamstartup.pl, oraz Dziennika Internautów.

Open Source Day

Open Source Day to największe w Polsce i Europie wydarzenie poświęcone otwartemu oprogramowaniu. W dotychczasowych edycjach udział wzięło ponad 6 tys. osób, a kilkanaście tysięcy śledziło relację online. Open Source Day stanowi platformę wymiany wiedzy na temat otwartego oprogramowania, jednego z najważniejszych kierunków rozwoju nowoczesnych technologii, umożliwiającego tworzenie wysokiej jakości, stabilnych rozwiązań IT, które dziś są podstawą działania wszystkich gałęzi gospodarki. 11. edycja konferencji odbędzie się w dniu 23 maja 2018 r. w Warszawie. Poniżej krótka relacja z 10 edycji wydarzenia.