Oracle Cloud Day: nowa oferta w chmurze

0
73

Wraz z premierą światową, Oracle promował zmianę oferty podczas Oracle Cloud Day w Warszawie. Nowe usługi w zakresie platformy i infrastruktury umożliwiają programistom, informatykom i użytkownikom biznesowym wprowadzanie innowacji i przyspieszanie transformacji cyfrowej.

Producent zaprezentował nowe elementy platformy Oracle Cloud: kompleksowy, zintegrowany pakiet usług, które ułatwiają programistom, informatykom, użytkownikom biznesowym i analitykom opracowywanie, rozbudowę i integrację aplikacji chmurowych. Do portfolio Oracle Cloud dołączyły 24 nowe usługi, dzięki czemu Oracle jeszcze bardziej umocnił się na pozycji lidera, posiadając obecnie najszerszą i najbardziej kompleksową na świecie ofertę usług SaaS, PaaS oraz IaaS. Do nowych usług należą: Oracle Database Cloud – Exadata, Oracle Archive Storage Cloud, Oracle Big Data Cloud, Oracle Integration Cloud, Oracle Mobile Cloud, oraz Oracle Process Cloud. Polską premierę poprowadził Robert Shimp, Group Vice President, Technology Business Group, Oracle. 

Platforma Oracle Cloud pomaga klientom opracowywać nowe i rozszerzać dotychczasowe aplikacje oraz łatwo przenosić dotychczasowe obciążenia do chmury bez zmian w aplikacjach. Usługi te maksymalnie zwiększają komfort pracy i produktywność użytkowników; umożliwiają programistom zarządzanie danymi i ich analizę, a także szybkie opracowywanie, testowanie i wdrażanie aplikacji; pozwalają architektom szybko integrować aplikacje lokalne i chmurowe oraz zapewniają użytkownikom biznesowym łatwą współpracę i uzyskiwanie użytecznej wiedzy biznesowej na podstawie danych. Dzięki platformie Oracle Cloud klienci i partnerzy mogą wykorzystać to samo najlepsze w branży oprogramowanie warstwy pośredniej i oprogramowanie bazodanowe, którego tysiące globalnych przedsiębiorstw (w tym Oracle) używa do zarządzania swoją własną działalnością — a wszystko to w modelu chmury. Wysoki poziom automatyzacji wbudowany w platformę Oracle Cloud zapewnia klientom szybsze korzyści, większą innowacyjność i niższe koszty.

„Oracle rozwija się naprawdę szybko. W naszym ostatnim, czwartym kwartale odnotowaliśmy rekordową sprzedaż usług SaaS i PaaS o wartości 426 mln USD, co stanowi wzrost o 200% w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku finansowego. To rekord w branży – żadna firma nie sprzedała aż tyle w jednym kwartale” – powiedział Robert Shimp. „Oracle jest dzisiaj jedyną firmą na świecie, która potrafi dostarczyć kompletny, zintegrowany i oparty na standardach branżowych zestaw usług w każdej warstwie Chmury. Dzięki tej technologicznej przewadze jesteśmy też bardziej efektywni kosztowo niż nasi rywale. Nasza nowa usługa Archive Storage ma te same funkcje co Amazon Glacier, a kosztuje 10 razy mniej”.

Platforma Oracle Cloud zdobywa coraz większą popularność i już teraz wspomaga niektóre spośród najbardziej rozpoznawalnych marek i organizacji na świecie. Korzysta z niej już ponad 1800 klientów, z czego 1419 dołączyło w poprzednim kwartale. Australian Finance Group, Avaya oraz Calix to niektóre spośród wielu przedsiębiorstw korzystających z aktualnie dostępnych usług w ramach platformy Oracle Cloud, takich jak Database Cloud, Java Cloud, Documents Cloud, Business Intelligence Cloud i Database Backup Service.

„Według ankiety CloudView Survey przeprowadzonej przez IDC największą korzyścią informatyczną z rozwiązań PaaS jest ‘posiadanie samoobsługowego środowiska umożliwiającego dostęp do narzędzi do programowania i wdrażania’, natomiast największą korzyścią dla użytkowników biznesowych jest ‘wstępna integracja z aplikacjami SaaS’” — powiedział Robert Mahowald, odpowiedzialny za oprogramowanie chmurowe w IDC. „Kompleksowa platforma PaaS w połączeniu z pełną ofertą aplikacji zaspokaja kluczowe potrzeby zarówno informatyków, jak i użytkowników biznesowych — czerpią oni korzyści ze sprawnego opracowywania i wdrażania aplikacji, zarządzania danymi, analizy wielkich zbiorów danych, integracji oraz funkcji mobilnych”.

Platforma Oracle Cloud cały czas znajduje nowych klientów. Obecnie obsługuje ponad 70 mln użytkowników i ponad 33 mld transakcji dziennie. Jest zainstalowana na 54 000 urządzeń i zajmuje ponad 700 petabajtów pamięci masowej w 19 centrach przetwarzania danych na całym świecie.

Do nowych usług w zakresie platformy i infrastruktury Oracle Cloud należą:

  • Oracle Database Cloud – Exadata Service przenosi całą moc platformy bazodanowej Oracle Exadata do chmury. Dzięki niej klienci mogą uruchamiać bazy danych Oracle w chmurze z taką samą funkcjonalnością, wydajnością i dostępnością co lokalne produkcyjne bazy danych oparte na maszynie Exadata, które działają już w tysiącach ośrodków na całym świecie. Bazy danych Oracle wdrożone w chmurze w ramach tej usługi są w 100 procentach zgodne z tymi wdrożonymi lokalnie, co zapewnia płynną migrację do chmury oraz umożliwia bezproblemowe przejście do modelu chmury hybrydowej.
  • Oracle Archive Storage Cloud Service udostępnia pamięć masową dla aplikacji i obciążeń, które wymagają długoterminowego przechowywania, po najniższej cenie w branży. Usługa ta, stanowiąca „głębokie archiwum chmurowe” znakomicie nadaje się do przechowywania dużych zbiorów danych, do których użytkownicy rzadko uzyskują dostęp, takich jak korporacyjna ewidencja finansowa, archiwa medyczne i farmaceutyczne, treści dotyczące ochrony kultury, dokumentacja ubezpieczeniowa czy cyfrowe wersje filmów. Usługa Archive Storage Cloud, wspierana przez umowy SLA klasy korporacyjnej, zapewnia przedsiębiorstwom dostęp do archiwizowanych dokumentów i zbiorów danych za pomocą interfejsów API stanowiących standard branżowy, a także integrację z oprogramowaniem Oracle i innych producentów do tworzenia kopii zapasowych, archiwizacji i przechowywania danych. Udostępnia również dodatkową warstwę dla systemów pamięci masowej Oracle działających lokalnie, takich jak rozwiązania ZS Series, FS Series czy rozwiązania taśmowe Oracle StorageTek.
  • Oracle Big Data Cloud i Big Data SQL Cloud Service udostępnia wysokowydajną, bezpieczną platformę do obsługi zróżnicowanych obciążeń na bazach danych Hadoop i NoSQL, która pomaga przedsiębiorstwom w pozyskiwaniu i porządkowaniu wielkich zbiorów danych (Big Data). W połączeniu z nową usługą Big Data SQL Cloud usługa Oracle Big Data Cloud rozszerza najlepszą w branży implementację SQL na bazy Hadoop i NoSQL, udostępniając użytkownikom kompleksowy system zarządzania wielkimi zbiorami danych w chmurze korporacyjnej. 
  • Oracle Integration Cloud Service przyspiesza procesy integracji pomiędzy aplikacjami różnych producentów działającymi lokalnie i w modelu chmurowym. Nowe funkcje – takie, jak fabryczna integracja oraz rekomendacje oparte na najlepszych procedurach zapewniają całkowicie nową jakość integracji aplikacyjnej. Usługa Integration Cloud zapewnia łatwą i intuicyjną integrację aplikacji, która spełnia wymagania użytkowników biznesowych, będąc zarazem solidnym fundamentem pakietu Oracle SOA Suite.
  • Oracle Mobile Cloud Service ułatwia projektowanie firmowych aplikacji mobilnych przez radykalne uproszczenie infrastruktury zaplecza. Nowatorska usługa MBaaS (Mobile Back-end as a Service) pozwala programistom na szybkie opracowywanie atrakcyjnych aplikacji mobilnych od razu zintegrowanych z korporacyjnymi usługami zaplecza. Programiści mają do dyspozycji gotowe moduły integracji, mobilne API oraz moduły bezpieczeństwa, dzięki czemu mog
    ą bez problemu współpracować, a także opracowywać i wdrażać aplikacje mobilne działające na dowolnym urządzeniu i zaspokajające dowolne potrzeby biznesowe. Ponadto, dzięki wbudowanym mobilnym funkcjom analitycznym interesariusze biznesowi mogą monitorować wykorzystanie aplikacji analitycznych dla każdego z użytkowników z osobna. 
  • Oracle Process Cloud Service umożliwia użytkownikom biznesowym wprowadzanie innowacji oraz tworzenie aplikacji dotyczących procesów niezależnie od działu informatycznego. Dzięki niewymagającej programowania platformie automatyzacji procesów działającej w chmurze usługa Process Cloud pozwala użytkownikom biznesowym zarządzać całym cyklem życia procesów biznesowych i uzyskiwać użyteczne informacje dotyczące umów SLA i kondycji procesów. Mogą oni teraz tworzyć mobilne przepływy pracy, automatyzować dotychczas ręczne procesy oraz dostosowywać aplikacje SaaS do swoich potrzeb.

www.oracle.com