Nowy sternik finansów w AB SA!

0
538

Dyrektorem finansowym AB SA został Rafał Michalczuk, mający 17 lat doświadczenia w zakresie finansów w dużych organizacjach, w tym w spółkach giełdowych. Grzegorz Ochędzan odchodzi 7 marca.

[sam id=8 codes='false']

Wybraliśmy najlepszego kandydata w intensywnym procesie rekrutacyjnym spośród najlepszych kandydatów z całej Polski. Nowy dyrektor finansowy AB wdrożył się już do pracy i jest rękojmią stabilności oraz dojrzałości organizacji, jaką jest Grupa AB – komentuje Andrzej Przybyło, Prezes Zarządu AB SA.

Rafał Michalczuk jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Pracował dla KPMG, następnie był związany z Getin Holding, a przez ostatnie 7 lat pełnił funkcje menedżerskie w Grupie Boryszew. W ramach dotychczasowej kariery zawodowej zdobył cenne doświadczenia biznesowe za granicą – w Niemczech, Rosji i na Ukrainie. Rafał Michalczuk przejmuje stery finansów Grupy AB od Pana Grzegorza Ochędzana, który pozostaje członkiem zarządu AB SA do 7 marca br.

AB jest w wyśmienitej formie biznesowej i finansowej, notując systematycznie nowe rekordy wyników finansowych i kolejne sukcesy biznesowe. Cieszę się, że przez prawie 9 lat miałem wkład w rozwój największego dystrybutora IT w Europie Środkowo – Wschodniej. Grupa AB działa jak dobrze naoliwiona maszyna z precyzją szwajcarskiego zegarka. Dlatego przyjąłem wyzwania menedżerskie spoza Grupy AB. Nie chciałbym jeszcze zdradzać dalszych szczegółów, wszystko powinno stać się publiczne w najbliższych tygodniach – zaznacza Grzegorz Ochędzan, Członek Zarządu i CFO w AB SA.

Pragnę podziękować Grzegorzowi nie tylko za wszystkie lata solidnej pracy i wkład w sukces Grupy AB, ale również za zaangażowanie w procesie rekrutacji swojego następcy i efektywne wdrożenie nowego dyrektora finansowego – mówi Prezes Andrzej Przybyło.

Zgodnie z wczorajszym komunikatem, w 2016 roku przychody Grupy AB wzrosły względem roku 2015 o 15%, do ponad 8,1 mld zł, wynik EBITDA zwiększył się o 7%, do blisko 119 mln zł, a zysk netto przekroczył 68 mln zł (+4%). W ostatnim kwartale (II kw. roku finansowego 2016/2017, IV kw. roku kalendarzowego 2016) przy wzroście przychodów o 9%, zbliżając się do 2,6 mld zł, Grupa AB wygenerowała blisko 44 mln zł wyniku EBITDA (+12%) i prawie 28 mln zł zysku netto (+11%). Dług netto na koniec grudnia 2016 r. w ujęciu rok do roku spadł o aż 20%, czyli nominalnie o ponad 87 mln zł. Grupa AB wypracowała również bardzo silny cash flow z działalności operacyjnej, który w skali całego roku 2016 wyniósł 121 mln zł i poprawiła cykl konwersji gotówki o 5 dni, schodząc do poziomu 29 dni. W rezultacie kolejny raz umocniła pozycję najsilniejszego operacyjnie i finansowo podmiotu branży dystrybucji IT w regionie CEE.