Materiały eksploatacyjne: mało wiedzy

0
212

Z badania Lexmarka wynika, że biurowi użytkownicy materiałów eksploatacyjnych mają niewielką wiedzę na temat tych produktów. Trzy czwarte ankietowanych nie ma pojęcia ile stron może zostać wydrukowanych na jednym tonerze – taki wniosek płynie z danych Lexmarka. Aż 84 proc. pytanych nie wie też, ile stron można wydrukować po pojawieniu się komunikatu o niskim poziomie tonera.
Jeśli chodzi o koszty materiałów eksploatacyjnych, 50 proc. ankietowanych uważa, że im droższy toner, tym wyższy koszt wydrukowania jednej strony. Dodatkowo, prawie jedna trzecia ankietowanych (28 proc.) jest przekonana, że musi osobiście ponosić koszty recyklingu pustych kaset po tonerze. W kwestii jakości, trzy piąte pracowników biorących udział w badaniu sądzi, że jakość wydruku spada wraz z opróżnianiem się kasety z tonerem.

Badanie wskazało wiele błędnych wyobrażeń na temat materiałów eksploatacyjnych do drukarek laserowych oraz pokazało jak ograniczona jest wiedza na ten temat. Posiadając szerszą wiedzę w tym zakresie, użytkownicy mogliby dokonywać trafniejszych decyzji zakupowych, zapewniając sobie najlepsze efekty.

– Nasze badanie pokazuje, że wielu pracowników posiada bardzo małą wiedzę na temat tego, czego mogą oczekiwać od materiałów eksploatacyjnych, a wiele wyobrażeń dotyczących wydajności i kosztów tych materiałów jest błędnych – mówi Józef Lis, Product Manager z Lexmark Polska. – Niektóre z tych opinii mogły być prawdziwe w przeszłości, ale technologia rozwija się bardzo dynamicznie. Koszt wydruku jednej strony maleje, wydajność, niezawodność oraz przyjazność środowisku produktów stale rosną.

W odpowiedzi na wyniki badań, Lexmark przedstawił kilka wskazówek dotyczących stereotypowych i błędnych opinii na temat materiałów eksploatacyjnych.

Lexmark infografika ankieta1. Jakość drukowania spada wraz z opróżnianiem się kasety z tonerem.

W przypadku typowych drukarek laserowych, jakość wydruku może spadać, zwłaszcza po wyświetleniu się informacji o niskiej zawartości tonera. Aby zachować dotychczasową jakość wydruku, należy kilkukrotnie potrząsnąć kasetą z tonerem.

Natomiast istnieją tonery, takie jak toner Unison Lexmarka, posiadające system, który zapewnia jednakową jakość wydruku od pierwszej do ostatniej strony. Ponadto, wyświetlana jest informacja mówiąca ile jeszcze stron można wydrukować z pozostałego tonera.

2. Wymiana kasety z tonerem, jak tylko pojawi się informacja o niskim poziomie tonera, prowadzi do utraty pewnej ilości tonera

Zazwyczaj, czujnik informujący o niskim poziomie tonera wysyła wiadomość, kiedy pewien poziom zostanie osiągnięty. Wymiana tonera w tym momencie może skutkować utratą części tonera. Nie jest to jednak prawdą dla wszystkich drukarek. Dodatkowo wraz z informacją o niskiej zawartości tonera, nowe urządzenia Lexmarka wyświetlają informację o liczbie stron, które mogą jeszcze zostać wydrukowane, dzięki czemu użytkownik ma pewność, że wykorzysta toner w pełni.

3. Informacje o niskiej zawartości tonera są standardowe i nie biorą pod uwagę indywidualnych wzorców drukowania takich jak średnie zaczernienie strony.

Tak jak w poprzednich przypadkach, reguła ta dotyczy wielu urządzeń dostępnych na rynku. Jednak, istnieją drukarki, takie jak najnowsze urządzenia Lexmarka, które analizują nawyki dotyczące drukowania oraz używają tych informacji do kalkulowania liczby stron, które jeszcze mogą zostać wydrukowane. Ta funkcjonalność daje użytkownikom większą kontrolę nad wydrukami, a tym samym możliwość zmniejszenia kosztów.

4. Im droższa kaseta z tonerem, tym wyższy koszt wydrukowania jednej strony.

Jest to nieprawdą. Ogólnie rzecz biorąc, koszt wydruku strony wynika z ceny detalicznej tonera w powiązaniu z liczbą wydruków. Często liczba stron, które mogą zostać wydrukowane, nie jest wcale proporcjonalna do ceny tonera. Innymi słowy, można powiedzieć, że im wyższy koszt kasety z tonerem (dla danej klasy drukarek), tym większa liczba potencjalnych wydruków, a co za tym idzie niższy koszt wydruku jednej strony.

5. Nie można przewidzieć liczby stron, które mogą być wydrukowane

W przeszłości była to prawda. Obecnie, niektóre z najnowszych urządzeń bardzo dokładnie identyfikują poziom zużycia tonera. Niektóre z drukarek są w stanie podać szczegółowe informacje na temat niskiego poziomu tonera, jak również informacje o liczbie stron jakie mogą zostać wydrukowane przy aktualnym stanie.

O badaniu

Lexmark przeprowadził badanie wśród 664 pracowników biurowych z jedenastu krajów – Belgii, Francji, Niemczech, Włoch, Holandii, Polski, Portugalii, Republiki Południowej Afryki, Hiszpanii, Szwecji oraz Wielkiej Brytanii. Badanie zostało zakończone w styczniu 2013 roku.