Kierowcy pasażerami w autonomicznych pojazdach

0
70

Rozwój autonomicznych pojazdów doprowadzi do rozwoju nowej „ekonomii pasażerskiej” wartej 7 bilionów dolarów, prognozuje Intel na podstawie przeprowadzonego badania „Passenger Economy” dotyczącego potencjalnych skutków gospodarczych popularyzacji korzystania z autonomicznych pojazdów.

Fundamentem ekonomii pasażerskiej będą autonomiczne pojazdy i inteligentne technologie miejskie. Czas, który dotychczas kierowcy poświęcali na prowadzenie pojazdów, otworzy przed nimi nowe możliwości, prowadzące do stopniowej rekonfiguracji całych branż i kreowania nowych sektorów.

Z prognoz opracowanych przez firmę Strategy Analytics wynika, że w niedalekiej przyszłości może czekać nas gwałtowny wzrost w sektorze autonomicznych pojazdów i smart city — z poziomu 800 mld dolarów w roku 2035 do 7 bln dolarów w 2050 r.

Nowe modele biznesowe oparte na nowych technologiach i wszechobecnej łączności doprowadzają do powstawania zupełnie nowych zasad ekonomicznych (gig ekonomia, technomics). Nie inaczej będzie z konsekwencjami używania samochodów bez kierowców.

Niecałe dziesięć lat temu nikt nie mówił jeszcze o możliwej ekonomii współdzielenia (sharing economy) ani o powszechnym wykorzystywaniu takich rozwiązań, bo nic nie zapowiadało ich pojawienia się. Właśnie dlatego rozmawiamy o ekonomii pasażerskiej już teraz. Chcemy uświadomić ogromne możliwości, jakie się pojawią, kiedy samochody staną się najpotężniejszymi urządzeniami mobilnymi, a ich kierowcy staną się pasażerami — powiedział Brian Krzanich, dyrektor generalny firmy Intel.

W przygotowanym raporcie starano się ocenić wartość nowych możliwości gospodarczych, uwzględniając punkt widzenia zarówno konsumentów, jak i przedsiębiorstw. Rozpoczęto tworzenie scenariuszy użytkowych umożliwiających opracowanie realistycznych strategii zmian. Z całym raportem i materiałami dodatkowymi można zapoznać się pod linkiem.

Pełna treść obszernego materiału dostępna na blogu it-filolog.pl. Zapraszamy do lektury!