Internet rzeczy: prognozy rozwoju, infrastruktura, zagrożenia

0
376

Pomimo że wartość polskiego rynku IoT (Internet of Things) według szacunków analityków IDC ma szansę niemal podwoić się w latach 2014 -2018, to Polska pod względem wydatków na rozwiązania IoT mocno jeszcze odstaje od zachodnioeuropejskiej średniej.

Obsługa urządzeń i aplikacji IoT nie wymaga dużych prędkości transmisji danych. Wiele wskazuje, że odpowiednią infrastrukturę w tym zakresie zapewnią sieci rozległe o niskiej mocy (LPWA – Low Power Wide Area). Budując ekosystem IoT nie można zapominać o bezpieczeństwie. Rok 2016 był rekordowy pod względem liczby ataków na urządzenia IoT.  

Przewiduje się, że rozwiązania Io T znajdą przede wszystkim zastosowanie w monitoringu floty pojazdów. Dynamiczny rozwój nastąpi też m.in. w obszarze inteligentnych samochodów i budynków, smart city, produkcji oraz w handlu. Najszybszy rozwój czeka segment inteligentnych urządzeń domowych (średnioroczny wzrost o 46 proc.), a także urządzeń ubieralnych (wearables).

Rynkowy krajobraz IoT i prognozy rozwoju

Jak wynika z raportu IDC „Worldwide Semiannual Internet of Things Spending Guide IDC”, w 2020 r. światowy rynek IoT wart będzie 1,5 bln USD. Motorem wzrostu będzie przede wszystkim Europa Zachodnia, która będzie odpowiadać za 20 proc. rynku i gdzie średnioroczny wzrost będzie kształtował się na poziomie 17 proc. Do 2018 r. motorem napędzającym rynek IoT będzie handel detaliczny i branża konsumencka. Wydatki na technologie i usługi IoT będą średniorocznie rosły w tych obszarach odpowiednio o 32 i 24 proc.

Jeszcze w 2014 r. wartość inwestycji w IoT w Polsce wyniosła 2 mld USD, w 2018 r. wyniesie ona już jednak ponad 3,7 mld USD, a w 2020 r. 5,4 mld USD. Jest to wartość całego ekosystemu IoT – czyli nie tylko urządzeń końcowych, sensorów czy liczników – ale również oprogramowania, usług IT i telekomunikacyjnych czy też infrastruktury IT. Szacujemy, że do 2020 r. wydatki na IoT będą rosły średnio w tempie 20,8 proc. rok do roku – przewiduje Jarek Smulski, analityk IDC. Nieoficjalnie mówi się jednak, że większość wydatków na IoT (nawet 90 proc.) to koszty zakupu urządzeń końcowych, sensorów i liczników właśnie.

Nie wszystkie segmenty polskiego rynku IoT będą się rozwijać równie szybko. W 2018 r. największą wartość będzie miał rynek monitorowania pojazdów (344 mln USD), smart grid (227 mln USD) oraz produkcji (183 mln USD). Jednak to rynek rozwiązań dla AGD będzie do 2018 r. rósł najszybciej – o 46 proc., szybko rozwijał się będzie także rynek rozwiązań dla motoryzacji (wzrost o 39 proc.) oraz rozwiązań wykorzystywanych do tworzenia spersonalizowanych promocji opartych m.in. o beacony (wzrost o 36 proc.). W połowie 2016 r. w Polsce aktywnych było 2,23 mln kart SIM używanych do komunikacji z maszynami (M2M – Machine-to-machine), co oznacza 45-proc. wzrost od końca 2013 r.

Pełna treść obszernego materiału dostępna na blogu it-filolog.pl. Zapraszamy do lektury!