Inteligentne parkowanie z technologią Intela

0
1565

Parkowanie w centrach miast czy w zatłoczonych dzielnicach biznesowych przysparza kierowcom problemów niezależnie od pory dnia. W tym kontekście systemy do zarządzania miejscami postojowymi w czasie rzeczywistym jawią się jako rozwiązanie, które ułatwia życie i pomaga zaoszczędzić czas. Technologia firmy Cybercom Poland, stworzona przy współpracy z Intelem, wykorzystuje Internet rzeczy, by rozwiązać problem parkowania, codziennie uprzykrzający życie kierowcom na całym świecie.

Obecnie tysiące firm i instytucji publicznych, udostępniających parkingi dla pracowników i gości, próbuje zagwarantować im dostępność miejsc i sprawić, by korzystanie z parkingu było jak najwygodniejsze. Kluczem do sukcesu jest szybki dostęp do informacji oraz nowoczesne oprogramowanie. Rozwiązaniem, które łączy te elementy w sprawnie działającą całość, jest Cybercom Smart Parking – inteligentny parking IoT korzystający z dobrodziejstwa technologii Internetu rzeczy.

Rafał Rudnicki„Największą zaletą technologii inteligentnego parkingu jest prostota obsługi. Gdy jadę rano do pracy, mój telefon wykrywa, że jestem w samochodzie i zmierzam w okolice biura. Na tej podstawie zakłada, że będę chciał zaparkować. Otrzymuję zatem powiadomienie, które wskazuje mi liczbę wolnych miejsc. Gdy jestem w odległości 500 m od biura, dostaję informację, czy są jeszcze wolne miejsca. Jeśli tak – podjeżdżam do głównej bramy. Samochód jest automatycznie identyfikowany na podstawie tablic rejestracyjnych. Otrzymuję informację o numerze miejsca postojowego wraz z jego opisem. Wiem więc, w którą alejkę powinienem skręcić, aby się tam dostać” – wyjaśnia Rafał Rudnicki, Technical Sales Executive w Cybercom Poland.

Jak działa Cybercom Smart Parking?

W rozwiązaniu Cybercom Smart Parking do uzyskania informacji o wykorzystaniu miejsc parkingowych stosowana jest dedykowana sieć bezprzewodowa, do której dołączone są kontrolery oraz sensory. Dzięki najnowszym technologiom Intela, oba te elementy można było zbudować w oparciu o tę samą platformę systemową.

Krzysztof_Jonak_min (1)„Stacje bazowe powstały przy wykorzystaniu miniaturowych komputerów Intel NUC, opartych na procesorach Intel Atom, zaś końcówki sensorowe działają na najnowszych kontrolerach Intel Quark. Kod opracowany pod kątem jednego z tych urządzeń będzie mógł pracować na innym, bez znaczących prac programistycznych i ponownej kompilacji na kod maszynowy. Uzyskujemy dzięki temu prostotę budowania aplikacji oraz ochronę inwestycji. Rozwiązanie Cybercom Smart Parking doskonale sprawdza się na co dzień, o czym mają okazję przekonać się pracownicy i goście warszawskiego biura Intela, gdzie z powodzeniem korzystamy z tego systemu” – mówi Krzysztof Jonak, dyrektor Intela w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Informacje pozyskane z sieci czujników trafiają do warstwy analitycznej, która również pracuje na platformie Intela x86. Oprogramowanie znajduje wolne miejsca parkingowe, wylicza najbliższą drogę dojazdu i udostępnia te informacje do aplikacji instalowanej na smartfonie. Dzięki precyzyjnej lokalizacji za pomocą odbiorników GPS oraz identyfikacji samochodu, kierowca tuż przed wjazdem na parking pozna przydzielone mu miejsce, a także wiodącą do niego najprostszą trasę.

Rozwiązanie Cybercom Smart Parking tworzy kompletny system kontroli i zarządzania miejscami parkingowymi w centrach handlowych, biurowcach, parkingach wielkopowierzchniowych i podobnych miejscach. Oprogramowanie wykorzystuje systemy lokalizacji wbudowane w smartfony do określenia obecności kierowców w bezpośredniej bliskości parkingu. System pozwala także na identyfikację oraz kontrolę dostępu i rezerwację miejsc dla gości. Miejsca parkingowe można przydzielać konkretnym najemcom, obsługiwać użytkowników, zastosować w praktyce dynamiczny przydział wolnych miejsc, zależnie od aktualnego wykorzystania. Dzięki temu rozwiązaniu wolne miejsca parkingowe należące do prywatnych przedsiębiorstw mogą w przyszłości zasilić pulę miejsc miejskiego parkingu, np. po godzinach pracy biura.

Parking w formie usługi

Ideę inteligentnego parkingu można dodatkowo rozwinąć, oferując wynajęcie parkingu w formie usługi, przy wykorzystaniu aplikacji firm zewnętrznych zintegrowanych z systemem Cybercom Smart Parking:
„W przyszłości wolne miejsca parkingowe w biurowcach będą mogły zasilić pulę parkingów miejskich. Byłaby to usługa podobna do Ubera. W godzinach wieczornych, gdy biurowce są puste, można będzie otworzyć dostęp dla mieszkańców okolicznych budynków. Osobna aplikacja umożliwiałaby dokonywanie płatności za pomocą karty kredytowej. Gdy samochód wjedzie na parking i jest zarejestrowany w systemie, mógłby z takiego parkingu skorzystać. Opłaty byłyby naliczane automatycznie przy wyjeździe” – prognozuje Rafał Rudnicki.
.