IDC: globalny rynek serwerów nabrał tempa w Q4 2017!

0
666

Zgodnie z wynikami ostatniego raportu IDC (Worldwide Quarterly Server Tracker 4Q17), globalny rynek tej kategorii sprzętowej znacznie urósł, przychody ze sprzedaży serwerów zwiększyły się o 26,4% w czwartym kwartale 2017, generując przy tym wartość sprzedaży na poziomie 20,7 miliarda dolarów. W czołówce dostawców HPE, Dell, IBM i Lenovo.

Rynek serwerów wciąż nabiera tempa, ponieważ rośnie rynek zbytu i zainteresowanie platformami sprzętowymi opartymi na Purley (Intel) i EPYC. Kondycję sprzedaży poprawia także rosnący popyt na usługi dostawców rozwiązań cloud`owych. Dodatkowo, inne obszary rynku serwerów nadal wykazują również wzrost. Światowe dostawy serwerów wzrosły o 10,8% rok do roku do ilości 2,84 miliona sztuk w 4Q17.

Przychody ze sprzedaży serwerów wolumenowych wzrosły o 21,9% do 15,8 miliarda USD, a przychody z serwerów średnich wzrosły o 48,5% do 1,9 miliarda USD. Analogiczna sprzedaż wysokiej klasy systemów zwiększyła się o 41,1% do poziomu 2,9 miliarda USD – to głównie zasługa premiery IBM z14 w ostatnim kwartale. Jednak zdaniem analityków IDC, możemy spodziewać się ciągłego i długotrwałego spadku przychodów w kategorii systemów Hi-End, z krótkimi okresami wzrostu związanymi z odświeżaniem głównych platform.

Głównym motorem wzrostu sprzedaży systemów hiper skalarnych w czwartym kwartale pozostaje rozbudowa infrastruktury posiadanych data center, m.in: przez takich klientów jak Amazon, Facebook i Google – skomentował Sanjay Medvitz, starszy analityk ds. Serwerów i pamięci w IDC. – Markowi producenci (ODM) nadal są głównymi beneficjentami popytu na serwery hiper skalarne, ale niektórzy producenci OEM również odnotowują wzrost w tym obszarze. Jednak konkurencyjna dynamika tego rynku spowodowała, że ​​wielu producentów, np. HPE, skupiło się na sektorze Enterprise. Skala biznesu HPE / New Grupa H3C zwiększyła się o 38,6% i 114,6% odpowiednio w serwerach High-End i Midrange Enterprise, także Dell Inc. powiększył swój biznes, głównie poprzez kontynuację czerpania korzyści z możliwości  powstałych w wyniku fuzji z EMC, a IBM ma za sobą kolejny udany kwartał dzięki odświeżonej linii systemu Z.