GTDC Summit 2018 EMEA: rosnące znaczenie partnerstw biznesowych w dystrybucji IT

0
534

Dziś dobiega końca konferencja GTDC Summit 2018 dla regionu EMEA, najważniejsze europejskie spotkanie liderów dystrybucji IT, partnerów, producentów i dostawców technologicznych. W tym dwudniowym wydarzeniu, organizowanym co roku przez Global Technology Distribution Council (GTDC), międzynarodową organizację reprezentującą czołowych dystrybutorów IT, wzięło udział blisko 200 uczestników.

[sam id=8 codes='false']

Tematyka tegorocznej edycji GTDC Summit skupiła się wokół najnowszych trendów i innowacji technologicznych, wyzwań jakie czekają dystrybutorów IT wraz ze zmieniającym się rynkiem i postępującą cyfryzacją, a także tworzeniu nowych partnerstw dystrybucyjnych.

Na przestrzeni ostatnich 24 miesięcy aż 600 nowych dostawców zawarło umowy dystrybucyjne z GTDC, a na rynku pojawiły się setki nowych rozwiązań. Zapotrzebowanie na kompleksowe, złożone i pochodzące od wielu dostawców usługi nigdy nie było większe. Transformacja cyfrowa, której udziałem są wszystkie sektory rynkowe sprawiła, że rola dystrybutorów IT ewoluowała m.in. w zakresie wsparcia rozwoju biznesu partnerów na wybranych przez nich rynkach. Muszę przyznać, że nigdy wcześniej nie byłem świadkiem bardziej ekscytującego i dynamicznego czasu w historii dystrybucji IT – powiedział Tim Curran, CEO GTDC.

Sprzedaż w Europie rośnie

Europejski rynek także nabiera tempa, co znalazło odzwierciedlenie w wynikach sprzedażowych dystrybutorów w pierwszych miesiącach tego roku. Największy wpływ na to ma powiększająca się gama nowych usług oferowanych przez dostawców. Ponadto, dystrybutorzy wspierają dzisiaj dostawców rozwiązań i producentów na przestrzeni całego cyklu życia danej technologii czy usługi, od fazy uruchomienia, przez użytkowanie, po dojrzałość czy proces aktualizacyjny.

To właśnie usługi z wartością dodaną definiują dziś dystrybucję, nie samo dostarczenie danego zamówienia pod określoną lokalizację. Dystrybucja zyskuje na popularności we wszystkich segmentach rynku, w tym w chmurze, a dystrybutorzy przewidują przekroczenie 34 mln EUR ze sprzedaży do 2020 roku – komentuje Tim Curran.

Jesteśmy zachwyceni trendami, które obserwujemy w tym roku. W pierwszym kwartale branża dystrybucji urosła w Europie na wszystkich głównych rynkach i widzimy już, że ten trend utrzyma się w bieżącym kwartale. Także partnerzy, dostawcy podchodzą entuzjastycznie do możliwości, jakie otwiera przed nimi dystrybucja – większy zasięg i efektywność, ale też unikalne wsparcie, jakie zapewniają dziś dystrybutorzy – powiedział Peter van den Berg, dyrektor generalny GTDC na region EMEA i APAC.

„2018 Tech Distribution Outlook” z perspektywy dostawcy

W opublikowanym na początku roku przez GTDC raporcie „2018 Tech Distribution Outlook” przedstawiającym oczekiwania dystrybutorów i producentów technologicznych na najbliższy rok, zawarte zostały wyniki ankiet i wywiadów przeprowadzonych z przedstawicielami ponad 50 wiodących firm technologicznych na świecie. 70% z nich, zapytanych o oczekiwania na 2018 rok, spodziewało się dwucyfrowego wzrostu przychodów dzięki dystrybucji, przy czym zdecydowana większość z nich wskazała, że sprzedaż pośrednia będzie nadal rosnąć szybciej niż bezpośrednia. Za obszary z największą perspektywą rozwoju uznano usługi oferowane w chmurze i pozyskiwanie przez dystrybutorów dostawców nowych typów rozwiązań.