Graj skutecznie o bezpieczeństwo z WatchGuard Total Security Suite

0
354

Czego potrzeba do stworzenia sprawnego mechanizmu zabezpieczającego firmę przed zagrożeniami związanymi z siecią internetową? Jak powinna wyglądać drużyna marzeń w systemach ochrony IT? Jak wiesz, to nie czytaj dalej. Jeśli jednak masz wątpliwości, a nie chcesz przegrać, poznaj nasze podejście do gry w dobrych i złych w sieci.

Ochrona przed zaawansowanymi zagrożeniami wymaga stworzenia Dream Teamu – zespołu marzeń IT i bezpieczeństwa.  Dobrze naoliwionej maszyny składającej się z ludzi i rozwiązań współpracujących w celu obrony Twojej organizacji. To więcej niż posiadanie kilku profesjonalistów u Twojego boku, jeśli chcesz zostać MVP IT. Skrót MVP  z języka angielskiego oznacza najbardziej wartościowych graczy (Most Valuable Player). To właśnie te osoby służą przypominaniu kolegom w grach drużynowych, kogo należy ochraniać w pierwszym rzędzie, jaką podejmować decyzję w dynamicznie zmieniających się warunkach. To właśnie liderzy opracowują strategię działania, nie tylko w sytuacjach kryzysowych, ale również w taki sposób, aby utrzymać jak najdłużej dobrą passę. W świecie zabezpieczeń oznacza to stałe utrzymanie płynności działania.

Oczywiście najważniejszym elementem są doświadczeni pracownicy, ale na drugim bądź równoległym miejscu znajdują się zaawansowane i pewne narzędzia. Aby nie ulec pokusie zastosowania środków mało skutecznych, zwłaszcza na początku budowania kompleksu bezpieczeństwa, warto skorzystać z oferty usług i rozwiązań, które umożliwią Twojemu zespołowi szybsze, silniejsze i mądrzejsze podejmowanie decyzji. Tak aby kroki te były pewniejsze niż zagrożenia, przed którymi stoisz. Jeśli w Twoim składzie defensywnym są luki, może Cię to szczególnie narażać na nowe ataki, zwłaszcza te zamaskowane.

Na co warto zwrócić uwagę w pierwszej rundzie rozgrywek? W jakie elementy musi być uzbrojona nasza drużyna?

 • Zdalne testowanie podejrzanych plików – Cloud Sandboxing.
  • Stała ewolucja zagrożeń znacznie utrudnia wykrywanie i zapobieganie rozprzestrzenianiu się zaawansowanych ataków. Cloud Sandboxing to ostatnia linia wykrywania, umożliwiająca detonację podejrzanych plików w bezpiecznym środowisku. Jest to szczególnie skuteczna metoda zabezpieczenia, pozwalająca na eliminacje zagrożeń samoczynnie maskujących się przed klasycznymi systemami anty-malwarowymi.
 • Narzędzie do kontroli wypływających informacji – DLP.
  • Przechowuj swoje poufne dane dokładnie tam, gdzie należy – wewnątrz Twojej sieci. Funkcja zapobiegania utracie danych wykorzystuje biblioteki reguł w celu ochrony poufnych danych przesyłanych za pośrednictwem poczty elektronicznej, FTP jak i wypływu przez WWW. Zabezpiecza przed celowym jak i przypadkowym wypływem poufnych informacji.
 • System monitorowania sieci – Network Discovery.
  • Konieczna jest wiedza i świadomość z jakich elementów oraz w jaki sposób jest zbudowana nasza sieć. Funkcja Network Discovery generuje wizualną mapę wszystkich węzłów w sieci, dzięki czemu możesz łatwo zobaczyć, gdzie znajdują się miejsca najbardziej narażone na atak. Z tego poziomu można natychmiast odnaleźć nieautoryzowane próby podłączenia się do sieci, co jest doskonałym antidotum na instalację obcych radiowych punktów dostępowych.
 • Korelacja w czasie rzeczywistym zdarzeń i incydentów – Real-Time Threat Correlation.
  • Aby skutecznie poprowadzić swój zespół, potrzebujesz szybkiego i czytelnego dostępu do wszystkich dostępnych informacji o zagrożeniach. Narzędzia korelacji zapewniają informacje o zagrożeniach wykrytych w sieci i punktach końcowych w celu nadania odpowiedniego priorytetu dla danych incydentów. System pomaga podjąć decyzję, czym zająć się najpierw, które wątki wymagają natychmiastowej reakcji, a którymi możemy zająć się w dalszej kolejności. To wbrew pozorom ogromna pomoc w sytuacji, gdy liczba incydentów w sieci jest mierzona w dziesiątkach wystąpień na godzinę.
 • Detekcja anomalii i szybka odpowiedź na nie – Detection and Response
  • Każda drużyna powinna posiadać ostatnią linię obrony. Dla Ciebie, powinno to być wykrywanie zagrożeń na urządzeniach końcowych i naprawianie ich, zanim będzie za późno. Rozwiązania wykrywania zagrożeń i odpowiedzi na nie, wykorzystują wiele mechanizmów wyłapywania niebezpieczeństw tak, aby zatrzymać ich działanie nim uruchomi się niszczące działanie.

Wobec ograniczeń budżetowych i kadrowych wybór pomiędzy zakupem jednego, a drugiego rozwiązania nigdy nie jest łatwy. I wreszcie dobra wiadomość – można mieć konglomerat powyższych funkcjonalności w jednej platformie. Stosując rozwiązanie WatchGuard Total Security Suite, możesz skorzystać z zaawansowanych usług bezpieczeństwa dzięki jednej licencji i jednemu urządzeniu.

Pamiętajmy jednak,  że sprzęt to nie wszystko. Należy też myśleć o działaniach na przyszłość i edukować personel w zakresie świadomego podejmowania decyzji. Co więcej, konieczne jest też opracowanie odpowiednich procedur w celu ujednolicenia polityki bezpieczeństwa. Reasumując, jeśli chcesz mieć Dream Team w dziedzinie bezpieczeństwa, zastosuj najnowsze narzędzia obronne, przeszkol pracowników i opisz procedury związane z obsługą sieci.

Autor: Wojciech Pietrow, Business Development Manager, Bakotech

 

 

Spotkaj się z nami na AlienGuard RoadShow już 20-23 marca i poznaj rozwiązania WatchGuard.