Gartner: Trendy technologiczne 2018

0
412

„Disruptive innovation” to pojęcie, którym określa się tworzące nowe rynki technologie, które mają szansę zmienić sposób funkcjonowania firm lub osób prywatnych, zaburzając dotychczasowy porządek ekonomiczny. Zdaniem analityków firmy Gartner, w nadchodzącym roku będzie się zwiększać rola sztucznej inteligencji i analityki danych, przybywać będzie inteligentnych aplikacji i urządzeń podłączanych do internetu rzeczy, postępował będzie proces przenikania się świata analogowego z wirtualnym.

Technologie, które znalazły się w zestawieniu prognoz na 2018 rok (większość z nich to kontynuacja trendów, które można było obserwować już w kończącym się właśnie roku) – powinny rozwijać się dynamicznie na przestrzeni najbliższych 5 lat, przewidują analitycy Gartnera.

  1. Sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja (artificial intelligence – AI) będzie stawać się nie tyle dodatkiem co fundamentem wielu systemów IT i aplikacji biznesowych, pomagając w podejmowaniu decyzji lub przejmując na siebie wiele procesów decyzyjnych. Do 2025 r. będzie wykorzystywana do transformacji ekosystemów, modeli biznesowych i zarządzania doświadczeniami klienta.

  1. Inteligentne aplikacje i analityka

Zadaniem aplikacji opartych na sztucznej inteligencji będzie automatyzacja procesów biznesowych, pozyskiwanie nowych klientów i pracowników czy analiza przepływ finansów i optymalizacja kosztów. Do 2020 roku 85 proc. interakcji między konsumentami a obsługą klienta ma zachodzić przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji. Nie zabraknie także aplikacji AI dla księgowości i do zarządzania firmowymi wydatkami. Rosnąć będzie także rola analityki zbieranych danych wspierana przez narzędzia wykorzystujące sztuczną inteligencję.

  1. Inteligentne urządzenia

Przed nami wysyp elektronicznych urządzeń: autonomiczne samochodyroboty czy drony, przedmioty podłączane do internetu rzeczy (IoT). Połączenie z internetem umożliwia dostęp do chmury obliczeniowej, bez której wykorzystanie sztucznej inteligencji przez gros przedmiotów byłoby niemożliwe. Analitycy przewidują, że rola takich urządzeń będzie sukcesywnie rosła.

(…) Pełna treść obszernego materiału o 10 trendach dostępna na blogu it-filolog.pl. Zapraszamy do lektury!