Gartner: minimalny wzrost serwerów w EMEA

0
190

Pierwsza optymistyczna informacja dla rynku serwerów od blisko 11 kwartałów. W II kwartale 2014 liczba sprzedanych urządzeń w regionie EMEA zwiększyła się w ujęciu kwartalnym  o 0,8 proc., a uzyskany z nich przychód odnotował wzrost o 3,8 proc.

Po raz pierwszy od 11 kwartałów, region EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka) zanotował niewielki wzrost dostaw i przychodów producentów z rozwiązań serwerowych.  Według firmy analitycznej Gartner, dostawy serwerów na rynek EMEA wzrosły o 0,8 proc. w drugim kwartale 2014 roku. Sprzedaż producentów była jeszcze lepsza i osiągnęła pułap 3,2 mld $ co stanowi 3,8 procent wzrostu ujęciu rok do roku.

A jak rozkładają się wyniki na poszczególne regiony? Z tej perspektywy  jedynie Europa Wschodnia zanotowała spadek o 1,6 (ilość) i 5,6 proc.(wartość). Bliski Wschód i Afryka:  wzrost analogicznie o 2,5 i 6 proc., Europa Zachodnia –  wzrosty o 4,8  i 1,3 proc.

Liderem w obu kategoriach pozostaje firma HP, która dobrze wykorzystała rosnący popyt na platformę x86. Firma może pochwalić się blisko 38 proc. udziałem ilościowym oraz 34 proc. udziałem wartości sprzedaży. Drugie miejsce, jednak tylko w ujęciu wartości sprzedaży,  nadal utrzymuje IBM (powyżej 20 proc.). To niezły wynik, zwłaszcza w świetle toczącego się procesu sprzedaży działu serwerów do Lenovo. W ujęciu ilościowym, wiceliderem jest firma Dell, a firma zajmuje także 3 pozycję pod względem wartości sprzedaży. Skromniejsze udziały w rynku przypadły firmom Fujitsu (ok. 5proc.) i Cisco (ok.3 proc.). Warto także odnotować wyniki firmy Oracle, która liczy się pod względem wartości sprzedaży (4 miejsce i 6,5 proc.).  W drugim kwartale 2014 roku urosła kategoria serwerów  x86 –  wzrost o 12,7 proc., Zaskoczył jednak dramatyczny spadek popularności platform  RISC / Itanium/ Unix –  dwucyfrowy spadek wartości sprzedaży na poziomie 23,6 procent nadal pokazuje niestabilność na rynku serwerów.

– Drugi kwartał 2014 to kamień milowy i przełom na rynku serwerów dla producentów, zarówno dostawy jak i ich wartość wzrosły po raz pierwszy od  2011 roku – komentuje Errol Rasit, analityk w firmie Gartner. – Pomimo stałej poprawy na rynku serwerów, pozytywne wyniki podkreślają jedynie koniec spadków, a nie powrót do wzrostu gospodarczego. Poniżej szczegółowe tabele Gartnera. 

gartner Q2 2014