G DATA: Jak się poruszać w świecie antywirusów?

1
250

Oprogramowanie antywirusowe stanowi nieodzowny element każdego komputera PC . Specjaliści od bezpieczeństwa radzą, jakimi kryteriami kierować się przy wyborze aplikacji.

Obecnie nikogo nie trzeba przekonywać co do konieczności używania aplikacji bezpieczeństwa. Każdy komputer PC wcześniej czy później stanie się obiektem ataku ze strony hakerów. Niemniej odpowiednia ochrona pozwoli zapobiec włamaniom, kradzieży danych bądź zaszyfrowaniu plików.

Na rynku dostępnych jest wiele programów antywirusowych, co nie ułatwia wyboru potencjalnym nabywcom. Dlatego warto poświęcić trochę więcej czasu na dokładną selekcję i wybrać najbardziej optymalne rozwiązanie. Tym bardziej, że ilość cyberataków systematycznie rośnie i stają się one coraz bardziej złożone – tłumaczy Robert Dziemianko z G DATA.

Co zrobić, aby nie pogubić się w labiryncie ofert i obietnic składanych przez producentów aplikacji? Poniższe porady, przygotowane przez ekspertów z G DATA, ułatwią dobór odpowiedniego antywirusa.

Wyniki testu zamiast marketingowej nowomowy

Każdy producent uwypukla najlepsze cechy swojego oprogramowania. W większości wypadków są to marketingowe slogany, które należy traktować z przymrużeniem oka. Inną wartość przedstawiają wyniki testów przeprowadzanych przez niezależne firmy badawcze AV-TEST czy Virus Bulletin. W swoich laboratoriach dokonują one dokładnej analizy aplikacji pod kątem wykrywania i zapobiegania zagrożeniom, w tym także tych najnowszych, nieopisanych wirusów. Praktycznie każda aplikacja, która osiąga skuteczność co najmniej 98-99% zasługuje na uwagę.

Bezpłatne antywirusy są ok, ale…

Niektóre darmowe programy antywirusowe skutecznie chronią przed wirusami. Jednak trzeba się liczyć z tym, że freeware nie posiada wielu funkcji oferowanych przez płatne aplikacje. Cyberprzestępcy zwiększają swój arsenał, dlatego warto mieć pod ręką jak najwięcej mechanizmów ochronnych, aby nie przegrać już na starcie.

Antywirus w pakiecie? Niekoniecznie.

Wiele nowych komputerów jest często dostarczanych z pakietem oprogramowania antywirusowego, z którego można korzystać bezpłatnie przez trzy miesiące. Kiedy kończy się okres próbny, należy uiścić opłatę lub usunąć aplikację. Warto pamiętać, że nie jesteśmy skazani na dołączoną aplikację. Na rynku można niejednokrotnie znaleźć antywirusy w podobnej cenie lub nawet tańsze, a na dodatek bardziej funkcjonalne.

Windows to za mało

Może pewnego dnia Windows Defender stanie się tak skuteczny jak komercyjne antywirusy. Jak na razie wszelkiego rodzaju testy wypadają lepiej niż Windows Defender oraz jego poprzednik Microsoft Security Essentials, występujący w Windows 7. Dlatego oprócz bezpłatnych aplikacji bezpieczeństwa dołączanych do systemu operacyjnego Windows, należy uzbroić komputer w dobry program antywirusowy.

Czyścić i zapobiegać

Wielu użytkowników komputerów korzysta z aplikacji do czyszczenia systemu po infekcji. Na rynku istnieje co najmniej kilka programów świetnie sprawdzających się w tej roli. Niestety nie chronią one komputera przed zakażeniem. To zadanie spoczywa na barkach antywirusów.

1 KOMENTARZ

  1. Moim zdaniem najważniejszy jest zdrowy rozsądek i świadomość tego, co się robi na swoim urządzeniu. Darmowe wersje sprawdzają się jeśli żeby sprawdzić, który program sprawdzi się na naszym komputerze, ale docelowo zdecydowanie warto kupić pełną wersję, szczególnie jeśli korzysta się z komputera w pracy albo podaje szczegółowe dane osobiste, np. bankowe. Ja osobiście korzystam z G Data total protection juz trzeci rok i bardzo sobie chwalę ten program.