F-Secure: innowacja skrojona pod Smart Home

0
422

Firma F-Secure zaprezentowało autorskie rozwiązanie o nazwie SENSE, które ma za zadanie chronić inteligentne domy. Urządzenie to połączenie bezpiecznego routera Wi-Fi z zaawansowaną aplikacją ochronną oraz rozwiązaniem chmurowym. Jego zadaniem jest zabezpieczenie urządzeń, które łączą się z Internetem, szczególnie w nowoczesnych domach – dotyczy to zarówno komputerów, smartfonów, tabletów, jak i inteligentnych pralek, lodówek i innych rozwiązań IoT. Nowatorskie rozwiązanie warte nasze wyróżnienia za innowacyjność!

Według danych Gartnera[1] przed końcem 2017 roku konsumenci będą korzystali z 5,2 miliarda urządzeń z zakresu Internetu rzeczy. Przewiduje się, że do 2020 roku ta liczba wzrośnie do 12,8 miliarda. Jednocześnie niemal codziennie widuje się nagłówki, które informują, że kolejne urządzenia IoT zostały zaatakowane przez hakerów. Konsumenci coraz częściej czują się zaniepokojeni, ponieważ niejednokrotnie urządzenia monitorują najbardziej intymne aspekty ich życia. Niestety obecnie wydaje się, że producenci IoT nie poświęcają dostatecznie wiele uwagi kwestiom bezpieczeństwa.

Mikko Hypponen, główny dyrektor ds. badań w F-Secure obawia się, że dostawcy rozwiązań dla inteligentnego domu ciągle powtarzają „ten sam błąd, który udało się naprawić 20 lat temu” na rynku komputerów PC. Producenci bagatelizują kwestię bezpieczeństwa mimo faktu, że liczba urządzeń IoT oraz wykrytych w nich luk ciągle wzrasta. Podczas prelekcji Mikko Hypponen przestrzega, że „Internet rzeczy to aktualne i realne zagrożenie” oraz podkreśla wagę sytuacji, mówiąc o stworzonym przez siebie Prawie Hypponena: „Każde urządzenie typu smart jest podatne na atak.

F-Secure SENSE łączy trzy technologie zabezpieczeń:

  • Router SENSE – może zastąpić wszystkie rozwiązania bezpiecznego Internetu i chronić urządzenia poczynając od komputerów PC, przez smartfony, smart TV aż po „elektroniczne nianie” do monitorowania najmłodszych.
  • Aplikacja SENSE – pozwala zarządzać siecią SENSE stworzoną przez użytkownika, oferując dodatkowe zabezpieczenia nawet poza domem[2].
  • Chmura SENSE – wykorzystuje sztuczną inteligencję, by monitorować ruch sieciowy powiązany z urządzeniami IoT i aktywnie chronić je przed cyberzagrożeniami.

Prawie codziennie pojawiają się nowe rozwiązania z dziedziny Internetu rzeczy. Planujemy wprowadzać w urządzeniu SENSE ciągłe aktualizacje i kolejne funkcje bezpieczeństwa, aby chronić konsumentów w dobie ewoluujących cyberzagrożeń – mówi Perttu Tynkkynen, wiceprezes ds. sprzedaży i marketingu w F-Secure.

F-Secure dostarczy urządzenie SENSE bezpośrednio do konsumentów, a następnie planuje udostępnić produkt 200 operatorom na całym świecie, dla których firma świadczyła do tej pory również inne usługi z zakresu cyberbezpieczeństwa.

Bardzo cieszymy się z możliwości udostępnienia produktu SENSE zarówno dla konsumentów, jak i operatorów – mówi Kristian Järnefelt, wiceprezes w F-Secure. Wielu naszych partnerów biznesowych poszukuje rozwiązania bezpieczeństwa dla inteligentnego domu, a teraz my jesteśmy w stanie pomóc im zrealizować tę strategię. Udało się w jednym urządzeniu połączyć kilka rozwiązań, które zabezpieczą inteligentne domy w czasach największego zagrożenia dla IoT – podsumowuje Järnefelt.

F-Secure SENSE jest dostępny na stronie internetowej F-Secure.com. W skład pakietu wchodzi urządzenie oraz oprogramowanie, a także 12-miesięczna subskrypcja – to wszystko w cenie 199 EUR. Miesięczna subskrypcja może być odnowiona w cenie 9,90 EUR.

SENSE jest dostępny w następujących krajach: Dania, Finlandia, Francja, Niemcy, Holandia, Norwegia, Szwecja, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone. Wkrótce do listy dołączą również inne regiony. Pierwsze dostawy oraz udostępnienie oprogramowania przewidywane jest w czerwcu 2017 roku.

[1] http://www.gartner.com/newsroom/id/3598917

[2] Zarządzanie siecią oraz funkcje bezpieczeństwa mogą się różnić w zależności od platformy.