Ewolucja w stacjach roboczych

0
462

Jest wiele czynników, dla których firmy rozważają zastosowanie technologii zdalnych desktopów: począwszy od kwestii bezpieczeństwa, skończywszy na aspektach kosztowych, włączając w to możliwość outsourcowania procesu utrzymania. Ponadto wiele z korzyści, wynikających z dostarczania aplikacji z chmury, czy też w modelu hybrydowym, jest możliwych do uzyskania przy zastosowaniu VDI czy DaaS.

[sam id=8 codes='false']

Na czym polega różnica pomiędzy VDI a DaaS? „Model VDI zakłada, że firmowe serwery dostarczają odpowiednio przygotowane wirtualne systemy operacyjne (np. Windows10 lub Ubuntu) wyposażone zwykle w aplikacje biznesowe, do floty firmowych urządzeń, bez konieczności instalowania ich na końcówkach użytkowników. Ponadto firma, która jest właścicielem środowiska utrzymuje większość elementów infrastruktury we własnym centrum danych, co pozwala specjalistom IT w dość prosty sposób zarządzać takim środowiskiem.” – mówi Sebastian Kisiel z Citrix Systems Poland. To oznacza, że wszystkie kwestie związane z zarządzaniem systemami operacyjnymi, aplikacjami, czy też licencjami nie wychodzą poza centrum przetwarzania danych. Przy odpowiednio zaplanowanym dostępie sieciowym opóźnienia nie mają wpływu na komfort pracy użytkowników, a dział IT ma pełną kontrolę nad takim środowiskiem. Jednak pomimo, że infrastruktura VDI odznacza się łatwością w zarządzaniu, musi być obsługiwana przez wyszkoloną kadrę IT, która będzie też potrafiła zapobiegać różnym, nieoczekiwanym sytuacjom, takim jak awarie sprzętu czy problemy z oprogramowaniem.

Z kolei DaaS z przymrużeniem oka można określić jako VDI, które staje się problemem kogoś innego. I w ogólnym rozrachunku to prawda. DaaS to opcja, w której wiele elementów można oddać w outsourcing. Taka infrastruktura często jest ulokowana w chmurze i zarządzana przez usługodawcę. To zdejmuje odpowiedzialność z organizacji za wydajność serwerów, macierzy, awarie sprzętu, oprogramowania czy ich konserwację.” – nadmienia ekspert Citrix Systems Poland. Usługa DaaS jest często dostępna w modelu subskrypcji, co oznacza, że opłata pobierana jest za wykorzystanie. Są dwa rodzaje dostawców DaaS. Ci, którzy udostępniają jedynie systemy/ rozwiązania i ci, którzy oddają do dyspozycji klienta gotowe biznesowe rozwiązania niejako pod klucz.

Dla kogo?

Zarówno infrastruktura, oprogramowanie jak i całe platformy informatyczne są coraz częściej hostowane w chmurze, co powinno oznaczać, że i desktopy również powinny wpisywać się w ten trend. Jednak nie zawsze tak jest. Bywa, że nakłady finansowe, które należy ponieść stają się przeszkodą dla większej adaptacji DaaS wśród przedsiębiorstw. I choć DaaS to świetne rozwiązanie dla organizacji, dla których kluczowa jest wysoka elastyczność, nie zawsze jednak sprawdza się, jako alternatywa dla typowego komputera pracownika.

Gotowe do wykorzystania biznesowego usługi DaaS mogą być przydatne wielu organizacjom. Szkoły czy uczelnie mogą wdrożyć rozwiązanie desktopu jako usługi (DaaS) dla swoich uczniów oraz studentów do zajęć w pracowniach komputerowych lub jako narzędzia szkoleniowe. Inną grupą są pracownicy tymczasowi oraz szeroka gama pracowników mobilnych, dla których firma jest w stanie udostępnić stację roboczą jako usługę, bez konieczności specjalnej konfiguracji sprzętu, a każdy, kto chce korzystać ze swojego środowiska desktopowego wraz z osobistymi ustawieniami może to robić bez przeszkód, gdyż cały system jest osadzony w chmurze.