Dyski SSD z technologią 3D V-NAND

0
431

Podczas konferencji Samsung SSD 2014 w Seulu (1-2.07) producent zaprezentował nową generację dysków SSD. Czy będzie to rewolucja? 

Nowa technologia 3D V-NAND

Samsung

Firma Samsung wprowadziła nową linię dysków SSD 850 PRO, z technologią pamięci flash o trójwymiarowej strukturze komórek z pionowym wiązaniem (3D V‑NAND). Seria Samsung 850 PRO oferuje nowy poziom wydajności dysków półprzewodnikowych i będzie dostępna od lipca br.

Nowe dyski 850 PRO, wykorzystujące autorską technologię V-NAND firmy Samsung przeznaczone są  do stosowania w komputerach osobistych wysokiej klasy oraz stacjach roboczych. Opracowana przez Samsung technologia struktury komórek pamięci z pionowymi wiązaniami V-NAND stanowi przełom w przezwyciężaniu dotychczasowych ograniczeń wynikających z płaskiej architektury NAND stosowanej w konwencjonalnych pamięciach flash. Umożliwia to znaczną poprawę wydajności tych elementów pod względem prędkości działania, trwałości i efektywności energetycznej.

Dyski Samsung 850 PRO charakteryzują się wysoką prędkością działania i trwałością, oferując najwyższą wydajność wśród dysków SSD z interfejsem SATA III (6Gb/s). Wydajność mierzona prędkością sekwencyjnego odczytu i zapisu wynosi odpowiednio do 550 i do 520 megabajtów na sekundę (MB/s). Prędkość losowego odczytu dochodzi do 100 000 operacji wejścia/wyjścia na sekundę (IOPS) przy prędkości zapisu do 90 000 IOPS.

Dyski zostały wyposażone w funkcję Dynamic Thermal Guard kontrolującą temperaturę otoczenia w czasie działania i zabezpieczającą przed utratą danych wskutek przegrzania. Dyski dostępne będą w wariantach o pojemności 128, 256 i 512 gigabajtów (GB) oraz 1 terabajta (TB).