Dokąd biegnie HPE? Czy przejęcie Nimble spowoduje dezorientację w kanale?

0
282

Co potencjalne przejęcie przyniesie partnerom Nimble? Na odpowiedź czeka spora grupa partnerów Nimble i HPE. Gigant ogłosił 7 marca, że planuje przejąć Nimble Storage za kwotę 1 miliarda dolarów amerykańskich, co ma spowodować wzmocnienie portfolio HPE w zakresie flash storage poprzez zwiększanie zasięgu na rynku oraz zapewnienie nowych rozwiązań opartych na analityce.

Pośród potencjalnych efektów ubocznych tej transakcji, możemy spodziewać się licznych nowych sojuszy istniejących już partnerów firmy Nimble, takich jak Cisco, Lenovo… tak twierdzi Krista Macomber – Analityk Technologii Biznesowych z Technology Business Research.

Transakcja ta może oznaczać kolejny bardzo ważny punkt konsolidacji konkurencji w obszarze data center wywołanym przez HPE, zmusi to partnerów Nimble wliczając w to Cisco Systems oraz Lenovo do tworzenia nowych sojuszy lub nabycia firm związanych z pamięcią masową flash, monitoringiem wydajności pamięci masowej, analityką i hybrydowym zarządzaniem IT, w międzyczasie konsolidując zestawienie dostępnych trafnych konfiguracji dla klientów,- powiedziała Macomber.

Z pewnością potencjał tej sytuacji nie umknął Mattowi Kixmoellerowi, wiceprezydentowi ds. produktów w firmie konkurencyjnej dla Nimble – Pure Storage. Zasugerował on, że nowe sojusze, które wynikną z tej transakcji doprowadzą do perturbacji wewnątrz kanału partnerskiego Nimble.

Jeśli śledziliście państwo telekonferencje poświęcone sprawozdaniom finansowym firmy Nimble, to wiecie, że firma stawiała na dwa kluczowe partnerstwa – Z firmą Cisco w sferze Infrastruktury Konwergentnej przy pomocy SmartStack, oraz na Lenovo jako OEM. Trudno sobie wyobraźić, aby któryś z tych związków miał swoją  kontynuacje pod wodzą HPE – co oznacza zaburzenia w kanale, – powiedział Kixmoeller w poście na blogu opublikowanym 8 marca.

Kixmoeller również powiedział, że przejęcie może doprowadzić do 100% pokrycia się technologicznego i rynkowego, sugerując, że portfolio HPE 3PAR pokrywa praktycznie te same segmenty rynku co Nimble.

Jeśli wierzyć 3PAR, robią wszystko to co robi Nimble, oraz dużo, dużo więcej. Na pierwszy rzut oka, zdaje się to prawdziwe stwierdzenie. 3PAR zdaje się posiadać praktycznie wszystkie cechy, które oferuje Nimble, oraz dużo, dużo więcej, – dodał Kixmoeller.

Macomber, z drugiej strony, jest pewna tego, że pontencjalna integracja HPE oraz Nimble prawdopodobnie odblokuje dodatkowe szanse dla resellerów jeśli chodzi o dostarczanie nowej generacji systemów workload, takich jak hybrydowy hosting usług w chmurze.

– Tak szybko, jak dojdzie do skutku ta transakcja, portfolio systemów z układami pamięci flash Nimble zapełni lukę ofertową na rynku dla HPE w klasie podstawowej(entry-level) oraz skierowanym dla przedsiębiorców(enterprise), powiedziała Macomber. – W dłuższej perspektywie czasu, HPE będzie wykorzystywać innowacje firmy Nimble, aby znacznie polepszyć ich zestaw rozwiązań w obszarze hybrydowym. W szczególności InfoSIght firmy Nimble, czyli platforma do analityki predykcyjnej przyczyniłaby się do polepszenia monitoringu, raportowania, przewidywania i prognozowania zasobów, co spowoduje znaczne polepszenie możliwości HPE do celnego adresowania nowych zapotrzebowań klientów na elastyczność i efektywność przechowywania danych,” stwierdza Macomber.

Krista Macomber twierdzi również, że nowe możliwości oferowane przez Nimble mogłyby mieć jeszcze większy wpływ w połączeniu z możliwościami pozyskanymi przez HPE na mocy niedawno ogłoszonych przejęć. Warto przypomnieć, że w styczniu b.r. HPE ogłosiło przejęcie dostawcy platform hiperkonwergentnych SimpliVity za kwotę 650 milionów dolarów.

– Ta transakcja rozszerza możliwości HPE w obszarze programowalnych usług i pasuje idealnie do naszej strategii, która ma na celu uproszczenie usług hybrydowych dla naszych klientów, – prezydent HPE oraz CEO, Meg Whitman powiedziała w styczniu.

23 Stycznia HPE również ujawniło plany na poprawienie możliwości cenowych w zakresie usług  hybrydowych pay-as-you-go, co ma związek z przejęciem dostawcy oprogramowania do analityki zużycia usług chmurowych, firmy Cloud Cruiser.

Podczas trwającej ofensywy przejęć w wykonaniu HPE, w krótkim czasie firma powiększa znacznie swoją obecność na rynku w ważnym obszarze, jakim jest data center. Według Kristy Macomber – taka strategia może spowodować potencjalne zagrożenia związane z brandingiem, klienci oraz partnerzy mogą czuć się zagubieni w nowych realiach rynkowych i ten problem będzie stanowić duża zagwozdkę dla HPE.