Czy będzie przełom w lokalizacji produkcji wysokiej jakości sprzętu IT? Kto wie co nas czeka…

0
282

Globalna gospodarka powoli się dławi. Może docelowe otwarcie Korei Północnej będzie remedium na tą bolączkę? Koszty produkcji dla amerykańskich, czy też innych globalnych marek mogą zostać obniżone, brzmi realnie. To tylko spekulacje, ale może pierwsze oznaki pojawią się za 2 dni! Cały świat wstrzymał oddech i czeka na sygnały z Singapuru.

Eksperci ds.Korei Płn. wieszczą kilka scenariuszy. Pomijam celowo te realistyczne. Jeden z optymistycznych (i chyba nierealnych) zakłada odejście i pełne zamrożenie projektu zbrojeń atomowych. Efektem (zarówno oczekiwań, jak i decyzji ze strony reżimu Kima) mają być m.in: zniesienie sankcji gospodarczych, zakończenie wszelkich konfliktów, które narosły w przeszłości, czy też finalne otwarcie potencjału gospodarki północnokoreańskiej na świat i współpraca międzynarodowa.

Wcześniej już widzieliśmy, że potencjał intelektualny istnieje, a podejmowane próby ze strony reżimu KIM`a są realne (np. projekt TREDA, ataki hakerskie), tak więc w przypadku tego państwa… to tylko kwestia czasu i inwestycji, by sprostać jakością i wymogom produkcji i oczekiwań globalnych potentatów.

Najbardziej optymistyczny scenariusz odwilży w relacjach KIM`a ze światem, to także wyzwanie dla gospodarki Korei Południowej. Tu jednak będę mocno sceptyczny. Jeśli reżim podejmował wcześniej próby zaspokojenia potrzeb elity władzy w dostępie do high-techu…. o tyle przestawienie gospodarki na realizację kontraktów międzynarodowych może być trudne, a wiele gospodarek azjatyckich nie zaakceptuje takiego scenariusza. Nawet bliskie relacje w strefach ekonomicznych na pograniczu chińsko – płnkoreańskim nie pomogą.

Czekajmy więc cierpliwie na efekty pierwszych kroków normalizacji stosunków reżimu z gospodarką światową i formalne decyzje ws. relacji reżimu z potęgami światowymi.