Citrix przejmuje Norskale

0
203

Citrix przejął Norskale, prywatną firmę specjalizującą się w zarządzaniu środowiskiem użytkownika (user environment management, UEM). Norskale działa na rynkach europejskich, azjatyckich i amerykańskich i ma potwierdzone osiągnięcia w dziedzinie optymalizacji wydajności przestrzeni roboczej, przyspieszania dostarczania aplikacji oraz zwiększania skalowalności środowiska.

Firma dostarcza w pełni funkcjonalne rozwiązanie do zarządzania przestrzenią roboczą i środowiskiem pracy użytkownika, które są wykorzystywane przez ponad 100 klientów korporacyjnych na niemal 80 tysiącach stanowisk. Norskale umożliwia zwiększenie wydajności i skalowalności rozwiązań Citrix XenApp i XenDesktop przeznaczonych do wirtualizowania aplikacji i desktopów.

Koncepcja zarządzania środowiskiem użytkownika nie jest obca firmie Citrix. Technologia zarządzania profilami użytkownika (user profile management, UPM) stworzona przez Citrix została z czasem rozwinięta w niezawodną usługę optymalizacji profili użytkowników, która umożliwia działom IT utrzymywanie pojedynczego profilu „podążającego” za użytkownikiem między maszynami fizycznymi i wirtualnymi. Ulepszono ją również tak, aby zapobiec „przerostowi” profili, który był częstą przyczyną długich czasów logowania, ponieważ preferencje i informacje użytkownika zapisywane w profilu powodowały wydłużenie procesu konfiguracji logowania.

Jednak profil to tylko jedna ze składowych środowiska pracy użytkownika. Aby zoptymalizować je efektywnie, potrzeba rozwiązania, które dynamicznie składa wirtualną przestrzeń roboczą na podstawie najlepszej kombinacji konfiguracji, personalizacji, ustawień aplikacji, zasad oraz zasobów systemowych. Rozwiązanie Norskale do zarządzania środowiskiem użytkownika uzupełnia istniejącą technologię Citrix zarządzania profilami i zapewnia najwyższą wydajność przestrzeni roboczej, procesu logowania oraz działania aplikacji, a przez to oferuje w pełni dynamiczne środowisko pracy dla każdego użytkownika.

W przeciwieństwie do innych rozwiązań UEM, Norskale oferuje holistyczny obraz środowiska pracy, który obejmuje użytkownika, aplikację, desktop oraz bazowe zasoby systemu. Firma wykorzystuje opatentowaną technologię maszynowego uczenia się, aby monitorować i analizować zachowanie użytkowników i aplikacji w czasie rzeczywistym. Rozwiązanie Norskale potrafi inteligentnie regulować sposób, w jaki aplikacje korzystają z zasobów systemu, takich jak pamięć RAM, procesor oraz operacje wejścia-wyjścia, aby zoptymalizować alokację zasobów dla wszystkich użytkowników. Inteligencja algorytmu, który po przejęciu firmy stał się unikatowym atutem Citrix, gwarantuje, że każdy użytkownik będzie dysponował zasobami potrzebnymi do wydajnej pracy, a jednocześnie optymalizuje alokację zasobów w sposób, który zwiększy skalowalność serwera nawet o 70 procent, co z kolei wpłynie pozytywnie na zysk z inwestycji.

Rozwiązanie Norskale, które teraz będzie dostępne w XenApp i XenDesktop jako Workspace Environment Manager, sprawdziło się już u wielu klientów, takich jak między innymi Leroy Merlin, duży europejski detalista, który ma ponad 120 wielkopowierzchniowych sklepów i zatrudnia ponad 21 000 osób.

Celem firmy Citrix jest zapewnienie użytkownikom XenApp i XenDesktop jak największego komfortu pracy i jak najwyższej wydajności dostarczania aplikacji, a przejęcie Norskale jest jednym ze środków do osiągnięcia tego celu. Nowe narzędzie Workspace Environment Manager, oparte na rozwiązaniu Norskale, będzie dostępne dla wszystkich użytkowników XenApp i XenDesktop Enterprise oraz Platinum, którzy mają aktywną subskrypcję Software Maintenance.