Chmury nad słonecznymi bankami

0
156

Ależ zawrzało w kryzysowym kotle, gdy Cypr postanowił uszczknąć procenciki od ulokowanych w tamtejszych bankach miliardów nie zawsze wiadomego pochodzenia. Wystraszyliście się, resellerzy, czy wy z mafijnymi bossami pieniędzy nie trzymacie? Nasz rząd na podobny pomysł by nie wpadł. Zawsze lepiej dodrukować pieniędzy lub jeszcze bardziej skomplikować i tak już pod sufit zbiurokratyzowany system. Tak czy inaczej kłopoty słonecznych i lubujących się w sjeście krajów optymizmem nie napawają, co niestety może przełożyć się i na zakupy w naszych, zdecydowanie za długo zimowych, realiach.

ZUSu na szczęście to nie dotyczy. Po ogłoszeniu kilku dużych zamówień, o których informowaliśmy w poprzednim numerze, narodowy ubezpieczyciel finiszuje, rozpisując najbardziej kluczowe zamówienie tego roku na usługę wsparcia, eksploatacji i utrzymania Kompleksowego Systemu Informatycznego. Szacowana wartość kontraktu powinna przekroczyć 460 mln zł. Jednocześnie Zakład podpisał warte po 32 mln zł brutto umowy z ZETO Bydgoszcz i Katowice na utrzymanie ich systemów oraz podał plan zamówień na ten rok. Jest z czego wybierać, o czym pewnie wszyscy już wiecie. Będą spore zakupy sprzętu, komputerów, dysków, będzie szacowany na ponad 21 mln zł kontrakt na telefonię IP, sporo software, usług i opłaconego grubą gotówką wsparcia. No i te kilka wielkich wartych setki milionów złotych przetargów na utrzymanie największych systemów. Nie cieszcie się tak bardzo, bo to wszystko z waszych składek, o które dziś się nie martwicie, co może jednak zemścić się w niedalekiej przyszłości. Chyba że ci na górze przestaną się spierać o wykałaczki i porządnie wezmą za reformy oraz przemodelowanie systemu podatkowego, w którym jedno jest tylko pewne: że wcześniej czy później się wykolei.

Jeśli o podatkach mowa, to przetarg, o którym zaraz słów parę, nie zwiastuje chyba niczego dobrego. Główny Urząd Geodezji i Kartografii ogłosił mianowicie zamówienie na utworzenie zintegrowanego systemu informacji o nieruchomościach (ZSIN) oraz wsparcie procesu ujawnienia w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego. Zarobić można około 10 mln zł netto. Jakoś nie wierzę zapewnieniom, że rząd nie planuje wprowadzenia katastru.

Początek roku to tradycyjnie dużo zamówień na usługi utrzymania, modernizacji i wsparcia. I tak DahliaMatic z ofertą za 11 mln zł brutto wygrał przetarg na utrzymanie i rozwój Aplikacji EBS w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. „Porty Lotnicze” poszukują kogoś, kto utrzyma im skomplikowanie brzmiącą Platformę CUPPS/ CUTE, za co lotnicy są gotowi zapłacić 10 mln zł. Centrum Projektów Informatycznych, choć ładnie zapraszało, nie doczekało się wielu ofert na utrzymanie oraz rozbudowę

ePUAP (Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej). Czyżby było to aż takie zgniłe jajo? Comarch – twórca tej aplikacji – na szczęście nie wybrzydza i za jedyne 18 mln zł brutto gotów jest owo zlecenie wykonać. Za to o utrzymanie Krajowego Systemu Informatycznego, czyli najważniejszego systemu Komendy Głównej Policji, toczyła się prawdziwa cenowa wojna. Wygrał COMPAREX Poland z ofertą za 7 mln zł brutto. Mundurowi byli gotowi zapłacić 10 mln zł netto.

Główny Urząd Statystyczny dzięki spisom powszechnym od dawna należy do dobrych klientów firm informatycznych. Warto więc przyjrzeć się nowemu zamówieniu na budowę Hurtowni Danych Statystycznych (HDS) wraz z budową Publicznej Hurtowni Danych (PHD), za które statystycy są gotowi zapłacić blisko 12,5 mln zł netto. Wspomniane wyżej Centrum Projektów Informatycznych (nazywane w kuluarach nieco inaczej) zamawia zakup stanowisk dostępowych, czytników kart oraz monitorów na potrzeby zintegrowanego systemu informatycznego powiadamiania ratunkowego, umożliwiającego przyjęcie i rejestrację zgłoszeń na numer alarmowy 112 oraz inne numery alarmowe. Ważny projekt, więc i pieniądze niezłe – przetarg ma wartość powyżej 10 mln zł. W mniejszych zamówieniach CPI kupuje także macierze, rozbudowę Podsystemu Zintegrowanej Łączności SI WCPR dla umożliwienia przyjęcia i rejestracji zgłoszeń na numer alarmowy 999 oraz na potrzeby współpracy z zewnętrznym Systemem Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego (SWD PRM), a także sprzęt i oprogramowanie dla Systemu Operatora Numerów Alarmowych (SONA) oraz Systemu Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego (SWD PRM). Nazywać te systemy to oni potrafią…

Poza ZUS, o planach zakupów poinformowało kilka innych instytucji, w tym Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. ARiMR ogłosi m.in. zamówienia na: Weryfikator Jakości Danych (WJD4) i wart 18,8 mln zł ATIK oprogramowania Oracle. Wyrocznia nie może narzekać, że rolnicza agencja ma węża w kieszeni.

Ministerstwo Sprawiedliwości za to szuka oszczędności i zamawia wdrożenie Centralnego Systemu Zakupów dla sądownictwa powszechnego. W analizach urzędnikom pewnie wyjdzie, że teraz wszystko będą kupować taniej. Dlaczego wydaje mi się, że znajdziecie sposób resellerzy, żeby mimo takiego przeświadczenia, wcale nie wydawali mniej?

Ministerstwo Finansów oficjalnie natomiast podało, że po wielu bojach prawnych udzieliło Sygnity zamówienia o wartości 232 mln zł brutto na budowę, wdrożenie i utrzymanie systemu e-Podatki wraz z usługami dodatkowymi.

Walka o ten projekt była długa, należą się więc gratulacje. Sporo w tym samym resorcie zarobi SMT Software, który z ofertą za 34,8 mln zł brutto wygrał przetarg na dostawę oraz migrację systemów. Jak widać, nie ma co narzekać na kryzys, tylko szykować oferty. A zysków raczej na Cypr nie należy wywozić. U nas podatki wysokie, ale urzędowych napadów na banki raczej nie będzie. No chyba, że będą.