Chmura napędza Przemysł 4.0 i przenika do firm, ale są obawy o bezpieczeństwo

0
362
Cloud computing networking concept
[sam id=8 codes='false']

Infrastruktury chmurowe stanowią jedną z głównych sił napędowych cyfrowych technologii składających się na „czwartą rewolucję przemysłową” (Przemysł 4.0). Przedsiębiorstwa postrzegają chmurę jako fundament, na którym mogą budować swoje innowacyjne strategie w wielu obszarach – od robotyki po sztuczną inteligencję, wynika z najnowszego raportu Oracle.

Do końca bieżącego roku wartość globalnego rynku usług chmury publicznej przekroczy próg 200 mld dolarów – szacują analitycy firmy Gartner. Coraz większe zainteresowanie rozwiązaniami opartymi na cloud computingu widać również w Polsce. Pomimo ogólnej przychylności wobec modelu chmurowego, w przedsiębiorstwach nie maleją obawy o bezpieczeństwo i utratę kontroli nad własnymi systemami i zasobami przy migracji do nowego środowiska – przestrzegają z kolei eksperci Frost&Sullivan.

Przemysł 4.0 napędzany przez chmurę

Badanie Oracle zatytułowane Cloud: Opening up the Road to Industry 4.0 pokazało, że 62 proc. przedsiębiorstw z regionu EMEA wdraża lub planuje zastosować technologie z zakresu robotyki, a 60 proc. rozwiązania sztucznej inteligencji (AI – artificial intelligence). Większość firm zdaje sobie również sprawę z tego, że do wdrażania technologii Przemysłu 4.0 potrzebna jest infrastruktura przetwarzania w chmurze — 60 proc. uważa, że korporacyjna platforma chmurowa umożliwia organizacjom czerpanie korzyści z innowacji, takich jak robotyka (w Polsce 58 proc.) czy sztuczna inteligencja (dla Polski wskaźnik wynosi 63 proc.).

Pełna treść materiału dostępna na blogu it-filolog.pl. Zapraszamy do lektury!