Bezpieczeństwo – warunek bezwględny rozwoju ekosystemu IoT

2
232

Rozwój technologii spowodował, że sprzęty codziennego użytku podłączone do Sieci mogą stać się narzędziem ataków. Kamery do monitoringu, systemy kontrolujące oświetlenie domu czy nawodnienie ogródka są dziś tak samo podatne na ataki z zewnątrz jak urządzenia, takie jak tablety, smartfony czy laptopy. Dlatego podłączając kolejne przedmioty do Sieci warto, żeby zarówno producenci, jak i użytkownicy wiedzieli, jakiego rodzaju dane zbierają ich urządzenia, komu i jakie informacje są udostępniane, jak dane urządzenie transmituje i odbiera dane. Ponadto, warto wiedzieć, gdzie są przechowywane nasze dane i kiedy stosować szyfrowanie, oraz używać najnowszych wersji oprogramowania i na bieżąco aktualizować wszystkie aplikacje. 

IoT – zagrożenia i metody ochrony

Wizja internetu rzeczy – urządzeń codziennego użytku połączonych ze sobą i mających stać się czymś więcej niż sumą swoich funkcji – szybko staje się ekscytującą rzeczywistością. Jednak w tym kształtującym się dopiero środowisku nie brakuje problemów: z łącznością, kompatybilnością, zarządzaniem, skalowalnością, zapewnieniem prywatności i bezpieczeństwa. Ich rozwiązywanie wymaga praktycznego podejścia.

Większość urządzeń IoT – począwszy od sprzętu medycznego przez podłączone do Sieci pojazdy (connected cars), po systemy dla inteligentnych miast – ma własne aplikacje, systemy oraz łączność, i niekoniecznie potrafią one ze sobą współpracować i komunikować się. Badania wykazują, że bezpieczeństwo nie znajduje się wysoko na liście priorytetów użytkowników podłączonych do Sieci, co szeroko otwiera drzwi na wiele zagrożeń z cyberprzestrzeni. Specjaliści IBM podkreślają potrzebę zaufania użytkownika do urządzenia końcowego („rzeczy”), które może przechowywać prywatne informacje i potencjalnie wpływać na bezpośrednie fizyczne otoczenie osoby.

Pełna treść obszernego materiału dostępna na blogu it-filolog.pl. Zapraszamy do lektury!

2 KOMENTARZE

  1. I ɑm now not ceгtain the place you’re getting ʏour info, but good
    topic. I must spend some time finding out more or figuring out mоre.
    Thanks fօr great info I usеd to be searching for this information for my mission.