Audio szpiegostwo!

0
280

Kaspersky Lab opracował i opatentował metodę przeciwdziałającą nieautoryzowanemu dostępowi do danych rejestrowanych przez mikrofon na urządzeniach z systemem Windows. Rozwiązanie pomaga zabezpieczyć się przed ryzykiem podsłuchu

Metoda ta jest wykorzystywana we flagowych rozwiązaniach firmy przeznaczonych dla użytkowników domowych: Kaspersky Internet Security oraz Kaspersky Total Security. Obecnie żadne inne dostępne na rynku rozwiązania bezpieczeństwa nie mają zintegrowanych technologii do ochrony mikrofonów przed niepowołanym dostępem.

W celu zabezpieczenia danych dźwiękowych użytkownika niezbędne jest monitorowanie wszystkich żądań dostępu do mikrofonu w systemie operacyjnym i blokowanie tych, które są nieautoryzowane lub inicjowane przez niezaufane aplikacje. Samo wyłączenie mikrofonu lub zakrycie go taśmą nie rozwiąże problemu, ponieważ intruzi wciąż mogą nagrywać dźwięki w pobliżu urządzenia za pośrednictwem głośników lub innych metod. Obecnie system Windows nie zawiera żadnej domyślnej specjalnej ochrony przed nieautoryzowanym dostępem do danych audio użytkownika. Dlatego eksperci z Kaspersky Lab opracowali i opatentowali nowe podejście.

Technologia firmy Kaspersky Lab filtruje polecenia wewnętrzne obsługiwane przez usługę Windows Audio i identyfikuje utworzenie każdego nowego strumienia audio przez dowolną aplikację. Następnie wykorzystywana jest wbudowana w rozwiązania Kaspersky Lab funkcja „Kontrola aplikacji”, która przydziela wszystkie programy do jednej z kategorii: „zaufane”, „o niskich/wysokich ograniczeniach” lub „niezaufane” — w zależności od ich reputacji, zawartości oraz producenta. W przypadku wykrycia próby uzyskania dostępu do mikrofonu przez program z kategorii „niezaufany” lub „o niskich/wysokich ograniczeniach” żądanie zostanie natychmiast zablokowane.

Ochrona audio wchodzi w skład zestawu technologii „Ochrona prywatności”, w który wyposażone są rozwiązania bezpieczeństwa firmy Kaspersky Lab przeznaczone dla użytkowników domowych. Pakiet ten obejmuje również funkcję „Ochrona kamery internetowej”, która powiadamia użytkowników o uzyskiwaniu dostępu do kamery (wbudowanej lub zewnętrznej) przez aplikacje. Rozwiązania Kaspersky Lab oferują także funkcję „Surfowanie incognito”, która blokuje wszelkie próby gromadzenia danych dotyczących użytkowników za pośrednictwem przeglądarki internetowej. Funkcje te są dla komputerów PC oraz Mac