ABC Data kupiła kota w worku? S4E nie zachwyca wynikami finansowymi….

3
632

Jednoznacznie wynika z opublikowanym – z opóźnieniem – raportem finansowym S4E za trzeci kwartał, że to kot bez posagu. Same spadki i długi, VAD dołuje i nie przykłada się do pracy, takie są nasze wnioski!

[sam id=8 codes='false']

Przykry spadek w finansach. Tak można krótko podsumować wyniki publikowane po zmianie terminu publikacji raportu okresowego za III kw. 2016 r. Jak oficjalnie podaje dystrybutor…”Dotychczasowy termin 14 listopada 2016 r. uległ zmianie. Nowy termin publikacji raportu to 26 października 2016 r. ” Nie jest najlepiej. Szczegóły cytujemy za konkurencją.

Jak podaje konkurencyjny portal CRN Polska – W okresie od stycznia do września 2016 r. przychody VAD-a zmniejszyły się o 11,7 proc., do 109,21 mln zł. Zysk brutto okazał się wyższy o 14,5 proc. i wyniósł 11,36 mln zł, wzrosły jednak także koszty sprzedaży i ogólnego zarządu. W efekcie wynik operacyjny oraz zysk netto były nieco niższe (odpowiednio o 1,6 proc. oraz o 7,4 proc. niż rok wcześniej). Zysk netto S4E wyniósł w ciągu 9 miesięcy br. 646 tys. zł.

Z kolei w III kw. br. przychody spółki spadły o 17,8 proc., do 34,2 mln zł. Zysk brutto był jednak na podobnym poziomie, co w III kw. ub.r., tj. 3,85 mln zł. Zysk netto poprawił się natomiast o 36,2 proc., do 203 tys. zł wobec 149 tys. zł. Na dzień 30 września 2016 r. łączne zadłużenie spółki z tytułu linii kredytowych wyniosło 18,45 mln zł.

3 KOMENTARZE

 1. Beznadziejny artykuł pokazujący wybitnie złą wolę autora. Widać, że redaktor lub redakcja ma z S4E na pieńku…

  Kilka drobnostek:
  – S4E przyspieszyło publikację raportu za 3q16, co zresztą sam autor podaje w treści artykułu. Pierwotny termin publikacji to 14.11.2016. Przypieszony termin publikacji to 26.10.2016. Wynika to bezpośrednio z komunikatów giełdowych (czy redakcja zdaje sobie sprawę z drobnego faktu, że S4E notowane jest na giełdzie New Connect?): http://gpwinfostrefa.pl/GPWIS2/pl/archive/info/!25530817,s4e-sa-(17-2016)-zmiana-terminu-przekazywania-raportu-okresowego-za-iii-kw–2016-r-
  – S4E jest notowane na giełdzie New Connect i jej raporty są publicznie dostępne. Zatem tekst na końcu artykułu jest co najmniej śmieszny 😉 „Posiłkujemy się danymi z konkurencji, bo po ostatnich rozmowach zostaliśmy odcięci od źródeł informacyjnych tego dystrybutora. Przepraszamy za niedogodność.” Tutaj znajdziecie pełny raport: http://gpwinfostrefa.pl/GPWIS2/pl/archive/info/!25566156,s4e-sa-(18-2016)-raport-kwartalny-s4e-s-a–za-iii-kw–2016-r- Raport jest dostępny dla wszystkich publicznie i jednocześnie – z uwagi na wymóg bycia spółką giełdową. Chyba redakcja sama się odcina od przeczytania tego raportu 😉
  – dane przedstawione są w bardzo selektywny sposób. Działalność S4E jako VAD polega również na finansowaniu swoich kontrahentów. Finansowanie odbiorców przez S4E jest działalnością dochodową, na co wskazuje pozytywny wynik na działalności finansowej netto. Tj. S4E samo pożycza bardzo tanio kapitał z banku i w ramach dostaw towarów do swoich kontrahentów finansuje im zakup towarów, dodatkowo na tym zarabiając (zwiększa w ten sposób swoją całkowitą marżę).
  – porównanie r/r może być dość chybione, gdyż w 2015 roku w kwartałach 1-3 2015 roku, przychody zwiększyły się r/r o ok. 100% (w stosunku do 2014 roku). Zatem nastąpił bardzo duży progres, przez co punkt odniesienia jest bardzo wysoko ustawiony. Wyniki sumarycznie są porównywalne r/r przy czym S4E ma nieco niższe przychody (w porównaniu do zeszłorocznej wysokiej bazy), ale jednocześnie istotnie zwiększyły się marże, co jest bardzo pozytywnym objawem. Z uwagi na bardzo dużą sezonowość, najważniejszy dla S4E jest 4 kwartał, który z reguły generuje ponad połowę rocznego obrotu i ponad 70-80% rocznych zysków. Zatem zachęcam do mocniejszej weryfikacji raportów giełdowych dostępnych publicznie w przyszłości – najlepiej za ok. 3 miesiące, jak będą znane wyniki całego 2016 roku.
  – a czy ABC Data przepłaca? Hmm… Widząc wskaźnik cena/zysk na obecnym poziomie ok. 6 i dogadaną przez ABC Data cenę na poziomie ok. C/Z – 8-10 – czyli 8-10-letnie zyski, zważywszy na długoterminowy rozwój VAD to cena raczej jest atrakcyjna

  Pozdrawiam i życzę na przyszłość więcej obiektywizmu. 🙂

 2. żałosny tekst – redaktor naczelny portalu uwłacza intelektowi czytelników
  temat i zdjęcie mają stworzyć niby sensację, a wyniki tego kompletnie nie potwierdzają.
  Spadek przychodów o 12% r/r gdy wartość rozstrzygniętych przetargów IT w sektorze publicznym spadła ponad 40% r/r (dane pressinfo.pl) to neutralny wynik.
  Do tego dane są po amatorsku cytowane z konkurencyjnego portalu zamiast ze źródła, czyli stron spółki lub ESPI
  pan redaktor powinien być bardziej obiektywny
  nie mniej widząc ile nagród i stron poświęca od lat mniejszej konkurencji S4E spółce Sequence to trudno tego od niego oczekiwać