650 tys. PLN kary za korzystanie z nielegalnego oprogramowania

0
221

Po rekordowym pod względem wysokości odszkodowań 2015 roku, w pierwszym kwartale br. korzystanie z nielicencjonowanego oprogramowania kosztowało tylko dwa polskie przedsiębiorstwa ponad 650 tys. zł. Wzrasta także liczba zgłoszeń przypadków piractwa w firmach.

Obie firmy działają w szeroko rozumianej branży projektowej. Firma z województwa śląskiego w branży geodezyjnej, druga – z województwa zachodniopomorskiego – w branży projektowo-produkcyjnej. Wartość wykorzystywanego przez nie nielicencjonowanego oprogramowania wyniosła odpowiednio 300 i 350 tys. zł.

Bartłomiej WituckiTe dwa przypadki to efekt jedynie niewielkiej część działań w ramach programu BSA w Polsce. O innych będziemy informować dopiero w nadchodzących miesiącach ze względu na toczące się aktualnie negocjacje lub prowadzone postępowania karne. Choć celem programu BSA nie jest ustanawianie kolejnych rekordów, a po prostu skuteczna ochrona praw członków BSA i obniżanie skali korzystania z nielicencjonowanego oprogramowania przez firmy w Polsce, to jednak spodziewamy się dalszych odszkodowań biorąc pod uwagę, że BSA odnotowało znaczny wzrost liczby zgłoszeń przypadków piractwa – komentuje Bartłomiej Witucki, przedstawiciel BSA | The Software Alliance w Polsce.

W rezultacie kampanii przeprowadzonej w marcu i kwietniu tego roku na portalu społecznościowym Facebook, do BSA trafiło ponad 400 tego rodzaju zgłoszeń.

W porównaniu do 2014, ogólna liczba zgłoszeń dotyczących pirackiego oprogramowania wzrosła w 2015 roku o blisko 190%. Z punktu widzenia BSA nie tylko rosnąca liczba zgłoszeń jest istotna – jeszcze ważniejsze jest to, że wzrasta ich jakość. Przez wzrost jakości należy rozumieć zauważalną wiarygodność przekazanych informacji. Zwraca uwagę także to, że BSA odnotowuje coraz więcej wiarygodnych zgłoszeń dotyczących większych firm. Niezależnie od powyższego, BSA będzie kontynuować działania edukacyjne w Polsce, gdyż z punktu widzenia członków BSA, prewencja jest równie ważna, jak ochrona praw producentów oprogramowania na drodze prawnej – dodaje Witucki.

Działania edukacyjne BSA są konieczne z uwagi na fakt, że – jak wynika z najnowszego badania oprogramowania komputerowego na świecie, BSA Global Software Survey 20161 – pomimo spadku skali korzystania z nielicencjonowanego oprogramowania w Polsce o trzy punkty procentowe w porównaniu do lat poprzednich, wynik 48 proc. to nadal znacznie powyżej średniej w UE (29 proc.) czy średniej światowej (39 proc.). Szacowana w ramach badania wartość rynkowa nielegalnego oprogramowania używanego w Polsce w 2015 roku wyniosła 447 mln USD.

 1 BSA Global Software Survey 2016 (IDC)